Виїзд дитини за кордон без згоди батька та без рішення суду
- Тимчасовий виїзд дитин за кордон без згоди батька
- Порядок та підстави виїзду дитини за кордон без згоди батька
- Документи для виїзду з дитиною за кордон
Тимчасовий виїзд дитини за кордон без згоди батька чи матері
Оскільки батьки мають рівні права щодо дитини, всі питання щодо виховання дитини мають вирішуватись батьками спільно. Проте, не рідко виникають обставини, за яких один із батьків змушений самостійно виховувати дитину. І, при цьому, залишається залежним від згоди другого з батьків на здійснення певних дій. Так, навіть для відпочинку з дитиною за кордоном необхідна згода того з батьків хто проживає окремо. Тож, виїзд дитини за кордон без згоди батька чи матері може перетворитись у складний квест. Дозвіл на виїзд дитини за кордон надають ті батьки, які вказані у свідоцтві про народження. Якщо подружжя живе в шлюбі, але дитина не спільна, то отримувати слід не від чоловіка, а від батька дитини. Якщо подружжя живе в шлюбі з дитиною когось з подружжя від іншого шлюбу, то така пара може отримати розлучення в судовому порядку без дітей.
Донедавна при ненаданні одним із батьків нотаріально посвідченої згоди на виїзд дитини за кордон необхідно було вирішувати це питання виключно у судовому порядку. А, як відомо судовий процес завжди пов’язаний з тривалим вирішенням питання та іноді буває тривалішим ніж той строк, на який планується виїзд за межі України.
На даний час, обставини змінилися, і у 2021 році, у випадках виїзду за межі України з метою:
- лікування,
- навчання,
- участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах,
- оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей – за наявності законом визначених обставин – ситуація може бути вирішена без суду.
Виїзд дитини за кордон без згоди батька чи матері – порядок та підстави
Порядок та підстави виїзду дитини за кордон без згоди батька (нотаріально посвідченої згоди другого з батьків) регулюється Сімейним кодексом та Правилами перетинання державного кордону громадянами України.
Спрощеною процедурою виїзду дитини за кордон без згоди батька чи матері може скористатись той із батьків, з яким проживає дитина. Місце проживання має обов’язково підтверджуватись рішенням суду або органу опіки та піклування. У рішенні має бути визначено (підтверджено) місце проживання дитини з тим із батьків, який має намір виїздити за межі України з дитиною. Також можна уповноважити за нотаріально посвідченою згодою на виїзд за кордон дитини з іншими особами. Якщо вам потрібно виписати або прописати дитину – читайте статтю, яка так і називається, як виписати або прописати дитину без згоди батька.
Виїзд з дитиною за кордон без згоди батька чи матері – документи для виїзду
Отже, щоб скористатись своїм правом, та виїхати з дитиною за кордон без згоди другого з батьків Вам варто отримати підтвердження місця проживання дитини органом опіки та піклування. Якщо дитина не зареєстрована з вами, то потрібно звернутись до суду з позовом про визначення місця проживання дитини. Щоб уникнути суперечок в майбутньому порядок надання виїзду дитини за кордон можна прописати в шлюбному договорі.
У разі наявної заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини більш ніж за три місяці – згода на виїзд від боржника по аліментах не потрібна. Також ви можете отримати аліменти на дитину від держави. Якщо на алміенти ви не подавали, то для отримання згоди виконайте наступні дії.
Так, вам необхідно звернутися до органу опіки та піклування за місцем проживання дитини з наступним переліком документів:
- заява до органу опіки та піклування;
- копія свого паспорта;
- копія паспорта дитини (у разі наявності);
- довідка про реєстрацію місця проживання заявника (у разі, якщо в паспорті відсутні дані про реєстрацію місця проживання);
- довідка про реєстрацію місця проживання дитини;
- копія свідоцтва про народження дитини;
- копія рішення суду про розлучення, якщо шлюб розірвано;
- підтвердження про відправлення другому з батьків рекомендованого листа про тимчасовий виїзд дитини за межі України із зазначенням мети виїзду, держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі.
Отже, після розгляду органом опіки та піклування Вашої заяви, Ви отримаєте відповідний висновок. Саме цей висновок про місце проживання дитини, і необхідно буде пред’явити при перетині кордону. Такий висновок це підстава для того щоб здійснити виїзд з дитиною за кордон без згоди батька/матері.
- Розірвання шлюбу онлайн це все-таки міф чи реальність. 7 порад від сімейного адвоката ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️.
Відповідно до правил перетину державного кордону:
Виїзд за межі України дітей, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків, баби, діда, повнолітніх брата, сестри, мачухи, вітчима або інших осіб, уповноважених одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування, здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків.
Відповідно до правил перетину державного кордону громадянами України:
Батько може супроводжувати дитину при перетині кордону, тільки якщо він належить до переліку категорій осіб, які звільнені від військової служби та мобілізації, за наявності у нього підтвердних документів, а також підстави для перетину кордону.
Факт реєстрації місця проживання дитини з батьком не є самостійною підставою для перетину кордону під час воєнного стану.
2 коментарів
Залишити коментар