Головна » Блог » Поділ майна подружжя при розлученні

Поділ спільного майна подружжя

Способи поділу спільного майна подружжя

Поділ спільного майна подружжя може бути здійснено під час перебування у шлюбі, у процесі його розірвання, а також після розірвання шлюбу. Які ще юридичні наслідки припинення шлюбу.

Якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, також належить їм на праві спільної сумісної власності.

Порада 1. Подружжя має право розділити майно за взаємною згодою, уклавши договір про поділ майна або договір про виділ майна зі складу майна подружжя.

Договір про поділ чи виділ нерухомого майна підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню.

Якщо дружина та чоловік не домовилися про порядок поділу майна, спір може бути вирішений судом. Також договором можна передбачити утримання дружини після розлучення або про припинення права на утримання.

Поділ майна подружжя при розлученні
Інфографіка

Під час розподілу спільного майна подружжя суд застосовує наступні способи поділу спільного майна подружжя:

  • Неподільні речі присуджуються одному з подружжя, якщо інше не визначено домовленістю між ними. Неподільні речі – такі, що не можуть бути поділені без втрати їх цільового призначення (автомобіль, музичний інструмент).
  • Речі для професійних занять, присуджуються тому з подружжя, хто використовує їх у своїй професійній діяльності. Вартість цих речей враховується при присудженні іншого майна другому з подружжя.
  • Присудження одному з подружжя грошової компенсації замість його частки у майні.
  • Як поділити кредит після розлучення.
  • Якщо виділ частки будинку в натурі неможливий, суд вправі за заявленим про це позовом встановити порядок користування відособленими приміщеннями (квартирами, кімнатами) такого будинку. Порядок користування жилим будинком може бути встановлено також і між учасниками спільної сумісної власності.
  • В окремих випадках суд може, враховуючи конкретні обставини справи, і при відсутності згоди власника, зобов’язати решту учасників спільної власності сплатити грошову компенсацію за належну частку. Присудження компенсації можливе за умови попереднього внесення другим із подружжя відповідної грошової суми на депозитний рахунок суду.
  • Приватизоване майно поділу не підлягає, але є певні особливості, поділ приватизованої квартири при розлученні.

Порядок визначення розміру часток кожного з подружжя

Поділ майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, здійснюється шляхом виділення його в натурі. У разі неподільності присуджується одному з подружжя, якщо інше не визначено домовленістю між ними, або реалізується через виплату грошової чи іншої матеріальної компенсації вартості його частки.

При визначенні розміру часток кожного з подружжя суд виходить з того, що частки майна дружини та чоловіка є рівними.

Проте є винятки з цього загального правила, а саме:

  • суд може зменшити частку одного з подружжя за обставин, що мають істотне значення, зокрема якщо один із них не дбав про матеріальне забезпечення сім’ї, приховав, знищив чи пошкодив спільне майно, витрачав його на шкоду інтересам сім’ї;
  • суд може збільшити частку в праві на майно того з подружжя, з яким проживають неповнолітні або повнолітні непрацездатні діти, за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування.

Порада 2. Кошти, які набуті до шлюбу слід зберігати в банку. Це дозволить вам довести, що ці кошти є ваші особисто.

Позовна давність при поділі майна подружжя

Згідно із ст. 256 ЦК України позовна давність — це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Треба зазначити, що це визначення є неточним, оскільки позовна давність — це строк для захисту, а не для звернення особи до суду. Звернутися до суду особа може і після спливу відповідного строку давності. Якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту.

До розірвання шлюбу кожен із подружжя може вимагати поділу спільного майна у будь-який час. Позовна давність до таких вимог не застосовується.

Порада 3. До вимоги про поділ майна, заявленої після розірвання шлюбу, застосовується позовна давність у три роки.

Позовна давність обчислюється від дня, коли один із співвласників дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності.

Згідно зі ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Якщо жоден з колишнього подружжя не зробив такої заяви, то суд розглядатиме спір про поділ майна навіть у тому випадку, коли строк позовної давності було пропущено. Якщо про застосування позовної давності було заявлено стороною у спорі, то сплив позовної давності (при відсутності поважних причин пропущення строку) є підставою для відмови у позові.

Строки розподілу майна після розлучення

Важливим моментом у процесі поділу майна подружжя, є визначення строку, у межах якого один із подружжя може звернутись до суду із відповідною вимогою.
Як правило, питання поділу майна, яке є об’єктом спільної сумісної власності подружжя, стає актуальним після розірвання шлюбу. Тривалий час одна із сторін може не вбачати юридичної необхідності у поділі цього майна.
Законодавець у цьому плані встановлює спеціальний строк, у межах якого сторона може реалізувати свої права.
Відповідно до ч.2 ст.72 Сімейного кодексу України до вимоги про поділ майна, заявленої після розірвання шлюбу, застосовується позовна давність у три роки. Позовна давність обчислюється від дня, коли один із співвласників дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності.
Таким чином, для визначення моменту, з якого розпочинається перебіг строку позовної давності у 3 роки необхідно виходити не з часу, коли сторони розірвали шлюб, а з часу, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого майнового права.
До прикладу, строк позовної давності поновлюється, якщо дружина після розлучення продовжує проживати в квартирі придбаній під час шлюбу, яка зареєстрована на колишнього чоловіка.

 

Як розділити майно з іноземцем

Поділ нерухомого майна, набутого в шлюбі з іноземцем на теперішній час набуває актуальності. У випадку розірвання шлюбу з іноземцем постає питання, яким чином ділиться майно набуте з іноземцем в шлюбі. Вирішення питання, щодо того, суд якої держави повинен розглядати спір залежить від місця реєстрації майна.
Якщо нерухоме майно, набуте в шлюбі з іноземцем, знаходиться на території в Україні, то такий спір вирішується судами України.
За загальним правилом, щодо поділу нерухомого майна встановлюється виключна підсудність та застосовується право тієї держави, на території якої знаходиться відповідне майно.
Відтак, справа про поділ нерухомого майна на території, наприклад, Польщі, має розглядатися виключно польським судом.

Виключення з цього правила є лише у випадку, якщо між Україною та державою, де є майно укладено міжнародний договір з даного приводу.

Таким чином, якщо нерухоме майно, набуте в шлюбі з іноземцем, знаходиться за кордоном, необхідно встановити, чи укладений відповідний дво- чи багатосторонній міждержавний договір про правову допомогу у цивільних справах із державою, де зареєстроване майно.

Яке майно ділиться під час розлучення

Згідно норм Цивільного кодексу, майно, набуте подружжям під час шлюбу, належить подружжю на праві спільної сумісної власності. У даному випадку, незалежно від того, що один з них не мав самостійного заробітку.
Поділу підлягає все майно, яке було куплено під час шлюбу та за спільні кошти подружжя.
У разі поділу спільного майна, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.
Отже, майно набуте подружжям під час шлюбу за спільні кошти є їх спільною власністю та підлягає поділу у рівних частках.

Яка роль адвоката у справі з поділу майна

Під час розподілу майна адвокат відіграє ключову роль, спрямовану на вирішення суперечливих питань, що виникають у подружжя. Крім того, адвокат може виступати у ролі своєрідного посередника. Адвокат з сімейних спорів може надати консультаційну допомогу, спираючись на Сімейний кодекс України. Адвокат підготує необхідні документи та представить інтереси клієнта в суді відносно розподілу спільного майна. Крім того, адвокат за бажанням клієнта може допомогти сторонам укласти угоду про розподіл спільного майна для уникнення судового процесу та мирного врегулювання спору. Таким чином, у разі виникнення питань стосовно розподілу майна, його правового статусу, слід звертатися до адвокатів “Розлуення Онлайн”, які нададуть допомогу та наділять усією необхідною юридичною консультацією.

У випадку, коли потрібно вирішити питання з розподілу майна, адвокат відіграє важливу роль у забезпеченні справедливості та захисті інтересів свого клієнта. Його завдання включає не лише представлення інтересів в суді, а й активну участь у підготовці документів, а також надання консультацій. Адвокат, який спеціалізується на сімейних питаннях, має досвід у вирішенні різноманітних юридичних аспектів, пов’язаних із розлученням та розподілом майна. Він може надати своєму клієнту об’єктивну оцінку ситуації, розповісти про можливі варіанти вирішення суперечки та допомогти прийняти обґрунтовані рішення.

Важливим моментом є не лише розпоіл матеріальних активів, а й врахування індивідуальних обставин кожного конкретного випадку. Адвокат може запропонувати своїм клієнтам стратегії, спрямовані на мінімізацію конфліктів та досягнення взаємовигідних рішень. Під час розпоілу майна адвокат також може виступати в ролі посередника, заохочуючи сторони до діалогу та пошуку компромісів. Це сприяє більш ефективному та мирному врегулюванню суперечок, особливо в ситуаціях, пов’язаних з емоційними аспектами розлучення.

Крім того, адвокат за запитом клієнта, може брати участь у розробці проекту угоди про розподіл майна, що передбачає попередню згоду сторін. Це може значно заощадити час і ресурси, а також надати сторонам більше контролю над процесом.

Отже, роль адвоката в розподілі майна під час розлучення не обмежується лише представленням інтересів в суді. Професійний адвокат є фактично партнером клієнта, спрямованим на забезпечення законності, захист прав і досягнення оптимальних результатів у складному процесі розлучення та розподілу спільного майна подружжя.

Які види майна не розподіляються між подружжям

Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя. У той же час, Сімейний кодекс України встановлює випадки, коли майно не розподіляється між подружжям.

Дане питання регулює розділ 7 Сімейного кодексу України. Особистою приватною власністю дружини, чоловіка є:

  • майно, набуте нею, ним до шлюбу;
  • майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;
  • майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто;
  • житло, набуте нею, ним за час шлюбу внаслідок його приватизації відповідно до Закону України “Про приватизацію державного житлового фонду”;
  • земельна ділянка, набута нею, ним за час шлюбу внаслідок приватизації земельної ділянки, що перебувала у її, його користуванні, або одержана внаслідок приватизації земельних ділянок державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, або одержана із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених Земельним кодексом України.
    речі індивідуального користування, в тому числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя.
  • премії, нагороди, які вона, він одержали за особисті заслуги.
  • кошти, одержані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка їй, йому належала, а також як відшкодування завданої їй, йому моральної шкоди.
  • виплати (страхові виплати та виплати викупних сум), одержані за договорами страхування життя та здоров’я.

Розподіл майна при розлученні, якщо дружина не працювала

Виходячи з норм Сімейного кодексу, майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).
Кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя. Не залежно від того, чи працювала дружина у шлюбі чи ні, майно вважатиметься спільною сумісною власністю подружжя.
У той же час, майно набуте одним із подружжя за кошти, які належали їй, йому особисто, чи на підставі договору дарування є його, її приватною власністю.

Розподіл майна при розлученні з неповнолітніми дітьми

Як уже було повідомлено раніше, набуте майно під час шлюбу, ділиться між подружжям у рівних частках. Поділу підлягає майно у випадку, якщо воно набуте під час шлюбу та за спільні кошти подружжя. Тому, при розподілі майна при розлученні, окрема частка не виділяється для неповнолітніх дітей.
У той же час, суд при розподілі майна подружжя, повинен врахувати інтереси дітей та їхнє благополуччя. Такими чином, при призначенні аліментів на дітей, може бути збільшена частка майна того з колишнього подружжя, з ким проживатимуть діти.
Відповідно до ч. 3 ст. 70 Сімейного кодексу, за рішенням суду частка майна дружини, чоловіка може бути збільшена, якщо з нею, ним проживають діти, а також непрацездатні повнолітні син, дочка, за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування.
Таким чином, неповнолітні діти не отримують частку у спільному майні подружжя, в той же час їх інтереси враховуються судом при розподілі майна.

До якого суду звертатися при розподілі майна

Важливим етапом у процесі поділу майна подружжя є визначення підсудності справи. Встановлення суду, який повинен розглядати спір про поділ майна подружжя.
Територіальною підсудністю є підсудність справи суду залежно від території, на яку розповсюджується юрисдикція даного суду.
За загальним правилом позови до фізичної особи пред’являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування.
В той же час, відповідно до ч. 1 ст. 30 Цивільного процесуального кодексу позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред’являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов’язані між собою позовні вимоги пред’явлені одночасно щодо декількох об’єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об’єкта, вартість якого є найвищою.
Отже, справа про поділ майна подружжя підсудна тому суду, в межах територіальної юрисдикції якого, знаходиться майно.

Чи можливий розподіл майна без розлучення

Питання про розподіл майна, набутого у шлюбі може виникнути між подружжям у будь який момент їхнього сімейного життя. У той же час, не завжди з’являється можливість припинити шлюбні відносини. Таким чином виникає питання, чи можливий поділ майна подружжя до розірвання шлюбу?
Відповідно до ст. 69 Сімейного кодексу дружина і чоловік мають право на поділ майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від розірвання шлюбу.
У той же час, поділ майна подружжя може бути здійснений двома способами: в договірному та в судовому порядку.
Подружжя може укласти нотаріально посвідчений договір про поділ житлового будинку, квартири, іншого нерухомого майна, а також про виділ нерухомого майна дружині, чоловікові зі складу усього майна подружжя.
У судовому порядку суд розглядатиме спори, у випадку, якщо сторони не зможуть дійти згоди щодо порядку та умов поділу спільного майна.
В обох випадках поділ спільного майна подружжя можливий як до, так і після розірвання шлюбу.

Розподіл бізнесу при розлученні

Від необхідності щодо поділу спільного майна подружжя не застраховані навіть бізнесмени. За своєю суттю бізнес як такий, може складатися із:

  • майна, внесеного у статутний капітал
  • частки у статутному капіталі
  • прав інтелектуальної власності та ін.

Таким чином, для поділу бізнесу одного із подружжя для початку необхідно розібратись, з чого саме воно складається.
За загальним правилом (ст. 60 Сімейного кодексу України), незалежно від форми ведення бізнесу (фізична особа-підприємець, товариство з обмеженою відповідальністю, акціонерне товариство тощо), все майно, набуте за час шлюбу, є спільним майном подружжя.

Ось декілька судових рішень у цьому напрямку:

  1. Поділ майна, яке було внесено до статутного капіталу товариства
    З моменту внесення коштів до статутного капіталу товариства за рахунок спільного сумісного майна подружжя, такі кошти є власністю товариства, тому, у одного із подружжя виникає лише право грошової вимоги щодо стягнення половини внесених до статутного капіталу коштів.
    Такий висновок зроблений у постанові Верховного суду по справі № 756/10797/15-ц та підтверджується актуальною судовою практикою.
  2. Чи є спільною сумісною власністю дохід, отриманий одним із подружжя як фізичною особою-підприємцем?
    У справі № 661/1663/17 суд апеляційної інстанції застосував законодавчі положення про презумпцію спільності майна подружжя та виходить з рівності часток дружини та чоловіка (ст. ст. 61, 70 Сімейного кодексу України). У той же час, для визначення майна, яке підлягає поділу, необхідно визначити, зокрема, і затрати, здійснені ФОП та слід визначити чистий прибуток.
    Отже, для визначення яке саме майно та майнові права складають бізнес, яким способом це майно підлягає поділу необхідна кваліфікована допомога юристів. Лише досвідчені адвокати допоможуть із визначенням того, яке саме майно, майнові права, складають спільну власність та допоможуть ефективно їх розподілити.

Розподіл квартири при розлученні

Питання поділу квартири є багатогранним та може викликати багато питань у подружжя при поділі.
Відповідно до норм Сімейного Кодексу, нерухоме майно є спільною власністю подружжя, якщо воно отримане ними у шлюбі та за їх спільні кошти. Таким чином, не має значення хто є номінальним власником квартири та хто вносив кошти.
У той же час, необхідно мати на увазі те, що Розділом 7 Сімейного кодексу визначені випадки, коли майно, зокрема, квартира, набута у шлюбі буде вважатись приватною власністю одного із подружжя. Такими випадками, наприклад, є: квартира набута на підставі договору дарування, квартира набута в порядку спадкування, квартира набута в порядку приватизації чи придбана за кошти, які належали одному із подружжя особисто і т.д.

Поділ квартири може відбуватись двома способами: в договірному порядку чи в суді.

Якщо подружжя не домовились стосовно способу поділу квартири, сторонам слід звернутись до суду для вирішення спору.
Той із подружжя, хто звертається до суду повинен вчинити наступні дії: визначити оціночну вартість нерухомого майна та провести експертизу, щодо можливості поділу квартири в натурі. Лише після отримання вказаних доказів, один із подружжя може звернутись до суду та обрати необхідний спосіб захисту прав в суді.
Отже, поділ квартири при розлученні, в цілому відповідає загальним положенням про поділ майна подружжя, із своїми особливостями, які повинні враховувати особи, які бажають поділити майно, набуте в шлюбі за спільні кошти.

Чи розподіляється дароване майно при розлученні

Відповідно до статті 69 Сімейного кодексу України поділу підлягає лише майно, яке належить чоловікові та дружині на праві спільної сумісної власності. На праві спільної сумісної власності вважається майно, набуте подружжям за час шлюбу, яке належить дружині та чоловікові незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).
Не підлягає поділу майно, яке є особистою приватною власністю. Регулювання цього питання здійснюється Розділом 7 Сімейного кодексу. Зокрема, до особистої приватної власності чоловіка/дружини належить майно, отримане ним/їй під час шлюбу на підставі договору дарування.
Таким чином, якщо майно отримане одним із подружжя на підставі договору дарування то воно належить їй/йому на праві приватної власності та не ділиться між подружжям.

Чи розподіляється спадщина при розлученні

Якщо один із подружжя під час шлюбу отримає спадщину то одразу виникне питання чи повинно це майно ділитись порівну у випадку розлучення та чи є це майно спільною власністю?
На це питання дає відповідь Сімейний кодекс. Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 57 Сімейного кодексу особистою приватною власністю дружини, чоловіка є майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування.
Отже, спадщина є особистою приватною власністю чоловіка/дружини та не ділиться при розлученні.

5/5 - (оцінок: 8)
Як збільшити свою частку у при поділі майна, яке є спільною сумісною власністю подружжя?

При вирішенні спору про поділ майна суд може відступити від засади рівності часток подружжя за обставин, що мають істотне значення, зокрема якщо один із них не дбав про матеріальне забезпечення сім’ї, ухилявся від участі в утриманні дитини (дітей), приховав, знищив чи пошкодив спільне майно, витрачав його на шкоду інтересам сім’ї.  За рішенням суду частка майна дружини, чоловіка може бути збільшена, якщо з нею, ним проживають діти, а також непрацездатні повнолітні син, дочка, за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування.

Чи можна укласти шлюбний договір після реєстрації шлюбу?

Так, якщо шлюбний договір укладено подружжям, він набирає чинності у день його нотаріального посвідчення. Шлюбним договором регулюються майнові відносини між подружжям, визначаються їхні майнові права та обов’язки. Шлюбний договір може бути змінено подружжям. Угода про зміну шлюбного договору нотаріально посвідчується.

Оцінити статтю:
5/5 - (оцінок: 8)

Залишити коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Go to Top