Як прописати дитину без згоди батька чи матері

Процедура виписки та реєстрації дитини без згоди батька чи матері

Доволі часто через непорозуміння та ворожі стосунки батьків страждають інтереси дітей. Питання зміни місця реєстрації дитини часто загострюється після розлучення сімейної пари. Коли виникає потреба прописати дитину, один з батьків може на зло іншому просто не давати дозволу на таку дію. Такою поведінкою один з батьків не лише створює проблему для іншого, а і порушує права та потреби дитини. Прописка дитини за адресою матері також дасть можливість здійснювати виїзд з дитиною за кордон без згоди батька. Необхідність змінити місце реєстрації дитини може виникнути також після поділу приватизованої квартири при розлученні.

Проте, якщо згода між батьками таки не була досягнута, тоді варто звернутись за захистом своїх прав до держави. Для того щоб прописати дитину без згоди батька або матері існує наступний алгоритм дій:

 1. звернутися  з заявою про прописку дитини до відділу реєстрації місця проживання. Пам’ятайте, що в будь якому разі у прописці вам буде відмовлено, за відсутності дозволу батька, але саме ця відмова Вам і потрібна для наступних кроків.
 2. необхідно звернутися до суду у порядку адміністративного судочинства з позовною заявою до відділу реєстрації місця проживання  з позовними вимогами про скасування рішення про відмову у реєстрації місця проживання дитини та зобов’язання вчинити певні дії.
 3. обґрунтувати у поданій позовній заяві необхідність реєстрації місця проживання дитини для найкращого забезпечення інтересів дитини.
 4. після отримання позитивного рішення суду звернутись до відділу реєстрації місця проживання та прописати дитину.

Крім того, змінити місце реєстрації дитини можна за рішенням суду за позовом про визначення місця проживання дитини.

Порушення прав дитини

Таким чином, прописати дитину без згоди батька, можливо лише за рішенням суду. Зверніть увагу, що не надаючи згоди на виписку та прописку дитини, батько (мати) тим самим порушує права дитини та права того з батьків, з ким проживає дитина, на вільний вибір місця проживання. Згідно з чинним цивільним законодавством України, місце проживання дитини має відповідати місцю проживання батьків, або одного з них. Позбавлення батьківських прав когось з батьків, може бути підставою для реєстрації дитини за місцем проживання іншого з батьків.

Сімейний кодекс зазначає, що місце проживання дитини визначається за домовленістю батьків. Так, у випадку, якщо батьки не проживають разом, та не домовились із ким саме буде проживати дитина – спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. Також місце проживання дитини можна визначити в шлюбному договорі. Також там можна і встановити порядок стягнення аліментів на дитину.

Додатково варто зазначити, що аналогічна процедура вирішення питання в судовому порядку очікуватиме Вас не лише при свідомій відмові батька/матері, а і при відсутності інформації, зникненні безвісті та в усіх інших випадках, що унеможливлюють отримання такого дозволу.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.3 / 5. Vote count: 7

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 коментарів

 1. […] Варто зазначити, що спрощеною процедурою виїзду дитини за кордон без згоди батька чи матері може скористатись той із батьків, з яким проживає дитина. Місце проживання має обов’язково підтверджуватись рішенням суду або органу опіки та піклування, у якому визначено (підтверджено) місце проживання дитини з тим із батьків, який має намір виїздити за межі України з дитиною або який уповноважив на це нотаріально посвідченою згодою інших осіб. Якщо для того щоб виїхати за кордон без згоди батька вам потрібно виписати або прописати дитину і ви не знаєте як це зробити – для вас я підготував статтю, яка так і називається, як виписати або прописати дитину без згоди батька. […]

 2. […] щодо зміни місця реєстрації дитини (як приписати дитину без згоди батька чи матері); […]

 3. Валентина 03.10.2022 at 09:33 - Reply

  Доброго дня. У мене таке запитання:
  Чи може дитина, якій 12 років, залишатись зареєстрованою за місцем проживання батька якого позбавили батьківських прав? Якщо так, то при отриманні паспорта в 14 років чи потрібен дозвіл від власників квартири щоб отримати прописку за цим же місцем проживання? Чи все ж таки дитина має бути прописана за місцем проживання мами?

  • Доброго дня. Дитина може бути зареєстрована за місцем реєстрації батька, якого позбавили батьківських прав. Додаткового дозволу при досягненні 14 річного віку не потрібно