Позбавлення батьківських прав
- Підстави позбавлення батьківських прав.
- Перелік кроків, що необхідно зробити для позбавлення прав на дитину.
Позбавлення батьківських прав довга і складна процедура але інколи цього не можливо уникнути. Тож, якщо Ви наважились на цей крок, варто розібратись з підставами, процедурою та строками. Позбавлення, так само як і поновлення батьківських прав відбувається через суд.
Підстави позбавлення
Так, Сімейним кодексом України передбачений вичерпний перелік підстав позбавлення прав на дитину. Зокрема до таких підстав належать:
- залишення дитини в пологовому будинку без поважної причини;
- неналежне виконання батьками своїх батьківських обов’язків, сюди входять як обов’язок щодо піклування про дитину, так і обов’язок її належного забезпечення;
- не забезпечення батьками умов для здобуття дитиною повної загальної середньої освіти;
- жорстоке поводження з дитиною;
- хронічний алкоголізм або наркоманія батьків;
- експлуатація дитини, примушування до жебрацтва, бродяжництва, використання дитячої праці;
- винесення рішення суду щодо вчинення кримінального правопорушення по відношенню до дитини.
Таким чином, будь яка з цих підстав є достатньою для позбавлення батька або матері прав на дитину а також підставою для відібрання дитини від батьків. Проте, окрім наявності підстав необхідно дотриматись і процедури позбавлення прав.

Перелік кроків для позбавлення бітьківських прав
Так, Законом передбачено, що позбавлення прав відбувається виключно за рішенням суду. Це означає, що Вам необхідно подати позовну заяву з вимогою про позбавлення прав на дитину та надати докази в підтвердження своїх позовних вимог. Також Законом передбачено, що мати та батько є рівними у своїх правах щодо дитини.
Отже, для позбавлення прав, необхідно вчинити наступні дії:
- Зберіть якомога більшу кількість доказів несумлінної поведінки батьків;
- Складіть позовну заяву, в якій зазначте про всі обставини справи та надайте відповідні докази для їх підтвердження;
- Отримайте висновок Органів опіки та піклування щодо доцільності позбавлення прав на дитину батька/матері;
- За можливості отримайте та подайте нотаріально посвідчену заяву від батька/матері про відмову від батьківських прав;
- За можливості залучіть до участі в судовому засіданні свідків, котрі б могли підтвердити доцільність позбавлення прав батька/матері;
- Отримайте рішення суду та після набрання ним законної сили, зверніться до органу РАЦС, для пришвидшення процесу виконання рішення.
Варто пам’ятати, що збір доказів та і сам розгляд такої справи – доволі тривалий процес. Правильність складання позовної заяви, повнота доказів, та коректне подання усіх документі а також вірне визначення територіальної підсудності, значно пришвидшать процедуру, та допоможуть досягти позитивного результату.
Позбавлення батьківських прав складна та довга процедура. Орієнтовно процес триває близько року та залежить від багатьох обставин. На тривалість справи впливає кількість судових засідань, період часу що потрібен органу опіки для винесення своїх рекомендацій та інші чинники.
Мати, батько, позбавлені батьківських прав, у разі зміни життєвих обставин, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав. Зверніть увагу, що поновлення батьківських прав неможливе, якщо дитина була усиновлена або якщо дитина досягла повноліття.
3 коментарів
Залишити коментар