Головна » Блог » Стягнення аліментів на повнолітню дитину

Стягнення аліментів на повнолітню дитину

Законодавче регулювання стягнення аліментів на повнолітніх дітей

Часто виникає запитання що робити дитині, яка досягла 18 років, але ще не працює, оскільки навчається і відповідно не може себе забезпечити. Так, сімейне законодавство покладає на батьків обов’язок утримувати не лише неповнолітніх, а й повнолітніх дочку, сина у деяких випадках. Таким чином, стягнення аліментів на повнолітню дитину відбувається за рішенням суду.

Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.

Так, батьки зобов’язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати.

Повноліття настає з досягненням особою 18-річного віку. Непрацездатними вважаються інваліди І, II, III груп. При цьому не має значення, коли настала непрацездатність — до досягнення повноліття або в будь-який інший час.

Необхідною умовою утримання батьками повнолітніх сина, дочки є можливість батьків надавати таку допомогу.

Аліменти на повнолітніх дітей

Стягнення аліментів на повнолітню дитину, яка навчається

Аліменти на повнолітніх дітей стягуються у разі:

 • навчання дитини;
 • недосягнення дитиною встановленого віку — 23 років;
 • потреба дитини у наданні їй матеріальної допомоги у зв’язку з навчанням.

Варто пам’ятати, що виконання обов’язку батьків утримувати повнолітніх сина, дочку залежить від їх спроможності надавати матеріальну допомогу. Якщо батько, мати не мають відповідних коштів, нерухомого майна, які б забезпечили утримання сина, дочки, виконання цього їх обов’язку буде неможливим.

Важливо, що право на утримання припиняється у разі припинення навчання.

Обставини, які враховує суд при призначенні аліментів

При визначенні розміру аліментів на повнолітніх дітей суд враховує:

 • стан здоров’я та матеріальне становище дитини;
 • стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;
 • наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина.

Підлягають врахуванню також інші обставини, що мають істотне значення для вирішення справи. Суд обов’язково бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком. Згідно з правилом ст. 182 СК України, розмір аліментів на одну дитину за жодних обставин не може бути меншим за неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

 1. У яких випадках розірвання шлюбу відбувається в судовому порядку, навіть якщо немає спільних дітей.
 2. Розлучення онлайн – як це працює.

Позовна заява про стягнення аліментів на повнолітніх дітей

Для того щоб стягнути з платника аліменти на повнолітню дитину, яка навчається потрібно звернутись з відповідним позовом до суду. Також, лише суд виносить рішення про звільнення від сплати аліментів.

Інструкція для складення позовної заяви.

Крок 1. Вступна частина. Зазначаємо реквізити сторін.
В правому верхньому куті необхідно зазначити: Суд, до якого подається позов а також його поштову адресу; Найменування та реквізити (поштова адреса, засоби зв’язку та ін.) позивача; Найменування та реквізити відповідача.

Крок 2. Назва документу.
Вказуємо назву документу: Позовна заява про стягнення аліментів на повнолітню дитину, що продовжує навчання.

Крок 3. Описова частина.
В цій частині документу, необхідно детально описати обставини справи. Зазначити усі обставини та факти на які посилаєтесь.

Крок 4. Мотивувальна частина.
Одна з найскладніших частин, яку все ж варто довірити юристу. В цій частині необхідно вказати норми законодавства,які регулюють спірні відносини. Врахувати їх актуальність, та чинність на момент подачі позовної заяви. В цій частині варто вказати норми як матеріального так і процесуального права.

Крок 5. Прохальна частина.
Після викладу обставин та норм по справі, зазначаємо, що саме просимо в суду. В нашому випадку: “Прошу стягнути з ПІП аліменти на повнолітню дитину, яка продовжує навчання в розмірі … (зазначаємо суму) грн.”.

Крок 6. Додатки.
Вказуємо, усі додатки (документи, докази), що будуть подані разом з позовною заявою.

Крок 7. Заключна частина.
Вказуємо дату складення позову, підпис та прізвище з ініціалами позивача.

Пам’ятайте, що позовна заява повинна відповідати вимогам, що передбачені ст. 175 ЦПК України. Ви можете замовити позовну заяву у нас, для цього напишіть в коментарях вашу електронну пошту.

5/5 - (%vote%: 10)
В який суд подавати позовну заяву про стягнення аліментів на повнолітню дитину?

В такому випадку позовна заява подається в суд за місцем реєстрації Відповідача, тобто особи з якої стягуються аліменти.

Яка сума судового збору за подання позовної заяви про стягнення аліментів на повнолітню дитину?

Відповідно до статті 5 ЗУ “Про судовий збір”:

Від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: позивачі – у справах про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів;

Отже, за подання позовної заяви про стягнення аліментів на повнолітню дитину не сплачується судовий збір.

 

Оцінити статтю:
5/5 - (%vote%: 10)

6 коментарів

 1. Як написати позовну заяву, на отримання аліментів на дитину після 18 років. Я розлучилася в 2006 році. В шлюбі не перебуваю, на моєму утриманні мама пенсіонерка.

 2. Добрий вечір, як написати позовну заяву від імені доньк, якій вже є 18 років, щоб батько платив за навчання до 23 років

  1. Добрий день. Якщо донька продовжує навчання то Ви самостійно можете подати позовну заяву в її інтересах. Якщо у вас є питання, будемо раді вам допомогти.
   Звертайтесь за номером +380682541919 і ми надамо Вам консультацію.

Залишити коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Go to Top