Головна » Блог » Стягнення аліментів на повнолітню дитину

Стягнення аліментів на повнолітню дитину

Законодавче регулювання стягнення аліментів на повнолітніх дітей

Часто виникає запитання що робити дитині, яка досягла 18 років, але ще не працює, оскільки навчається і відповідно не може себе забезпечити. Так, сімейне законодавство покладає на батьків обов’язок утримувати не лише неповнолітніх, а й повнолітніх дочку, сина у деяких випадках. Таким чином, стягнення аліментів на повнолітню дитину відбувається за рішенням суду.

Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.

Так, батьки зобов’язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати.

Повноліття настає з досягненням особою 18-річного віку. Непрацездатними вважаються інваліди І, II, III груп. При цьому не має значення, коли настала непрацездатність — до досягнення повноліття або в будь-який інший час.

Необхідною умовою утримання батьками повнолітніх сина, дочки є можливість батьків надавати таку допомогу.

Аліменти на повнолітніх дітей

Стягнення аліментів на повнолітню дитину, яка навчається

Аліменти на повнолітніх дітей стягуються у разі:

  • навчання дитини;
  • недосягнення дитиною встановленого віку — 23 років;
  • потреба дитини у наданні їй матеріальної допомоги у зв’язку з навчанням.

Варто пам’ятати, що виконання обов’язку батьків утримувати повнолітніх сина, дочку залежить від їх спроможності надавати матеріальну допомогу. Якщо батько, мати не мають відповідних коштів, нерухомого майна, які б забезпечили утримання сина, дочки, виконання цього їх обов’язку буде неможливим.

Важливо, що право на утримання припиняється у разі припинення навчання.

Обставини, які враховує суд при призначенні аліментів

При визначенні розміру аліментів на повнолітніх дітей суд враховує:

  • стан здоров’я та матеріальне становище дитини;
  • стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;
  • наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина.

Підлягають врахуванню також інші обставини, що мають істотне значення для вирішення справи. Суд обов’язково бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком. Згідно з правилом ст. 182 СК України, розмір аліментів на одну дитину за жодних обставин не може бути меншим за неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

  1. У яких випадках розірвання шлюбу відбувається в судовому порядку, навіть якщо немає спільних дітей.
  2. Розлучення онлайн – як це працює.

Аліменти після 18 років

В Україні, згідно із чинним законодавством, обов’язок сплати аліментів може тривати після досягнення дитиною повноліття (18 років) у певних випадках. Зазвичай, це може бути пов’язано з продовженням навчання або в разі інвалідності дитини.

Якщо дитина продовжує отримувати освіту після 18 років або має інші обставини, які унеможливлюють самостійне утримання, суд може вирішити продовжити обов’язок сплати аліментів. У такому випадку, батьки можуть укласти відповідну угоду або суд вирішить це питання на підставі поданих доказів.

Якщо ваша дитина вже досягла повноліття, але продовжує навчання у виші або іншому навчальному закладі на денній формі, то відповідно до законодавства, можливо, батьки будуть зобов’язані сплачувати аліменти на утримання дитини. Суд вирішить питання про продовження сплати аліментів на підставі поданих заяв і доказів стосовно навчання дитини.

Якщо у дитини виникли обставини, що унеможливлюють самостійне утримання (наприклад, інвалідність), також може бути вирішено продовження обов’язку сплати аліментів.

Для вирішення питань, пов’язаних із сплатою аліментів після повноліття, рекомендується звертатися до кваліфікованих юристів Розлучення Онлайн, які допоможуть вам зрозуміти ваші права та обов’язки, а також допоможуть вам скласти або змінити угоду з урахуванням конкретних обставин вашого випадку.

Українське законодавство визначає, що обов’язок сплати аліментів може тривати після досягнення дитиною повноліття (18 років), зокрема, якщо дитина продовжує отримувати освіту або є непрацездатною і, у зв’язку з цим, потребує матеріальної допомоги.

Як не платити аліменти після 18 років

Проте, є деякі обставини, які можуть дати відповідь на запитання як не платити аліменти після 18 років:

1. Угода з батьками:
Дитина може домовитися з батьками чи опікунами про припинення сплати аліментів. Якщо вони погоджуються, можна укласти відповідну угоду, яку рекомендується оформити нотаріально.

2. Подання заяви до суду у зв’язку з неможливістю сплати аліментів:
Якщо домовитись неможливо, слід звернутися до суду і подати заяву про зміну розміру або припинення аліментів. У цьому випадку суд вирішить питання відповідно до обставин і чинного законодавства. Слід наголосити, що батьки зобов’язані утримувати вищевказані категорії дітей до досягнення двадцяти трьох років за умови, що батьки можуть надавати матеріальну допомогу. Тому, якщо батько чи мати є непрацездатними, безробітними чи малозабезпеченими (мають відповідний статус), то суд може звільнити їх від обов’язку утримання повнолітніх дітей.

3. Фінансова самостійність:
Якщо дитина, яка навчається досягла фінансової самостійності, це може слугувати підставою для припинення аліментів. У цьому випадку також можна розглянути можливість укладення угоди або звернення до суду.

Наголошую, що кожен випадок є унікальним, і рішення суду буде залежати від конкретних обставин. Рекомендується звернутися за порадою до кваліфікованого юриста для отримання індивідуальної консультації та підтримки у справах сім’ї.

Позовна заява про стягнення аліментів на повнолітніх дітей

Для того щоб стягнути з платника аліменти на повнолітню дитину, яка навчається потрібно звернутись з відповідним позовом до суду. Також, лише суд виносить рішення про звільнення від сплати аліментів.

Інструкція для складення позовної заяви.

Крок 1. Вступна частина. Зазначаємо реквізити сторін.
В правому верхньому куті необхідно зазначити: Суд, до якого подається позов а також його поштову адресу; Найменування та реквізити (поштова адреса, засоби зв’язку та ін.) позивача; Найменування та реквізити відповідача.

Крок 2. Назва документу.
Вказуємо назву документу: Позовна заява про стягнення аліментів на повнолітню дитину, що продовжує навчання.

Крок 3. Описова частина.
В цій частині документу, необхідно детально описати обставини справи. Зазначити усі обставини та факти на які посилаєтесь.

Крок 4. Мотивувальна частина.
Одна з найскладніших частин, яку все ж варто довірити юристу. В цій частині необхідно вказати норми законодавства,які регулюють спірні відносини. Врахувати їх актуальність, та чинність на момент подачі позовної заяви. В цій частині варто вказати норми як матеріального так і процесуального права.

Крок 5. Прохальна частина.
Після викладу обставин та норм по справі, зазначаємо, що саме просимо в суду. В нашому випадку: “Прошу стягнути з ПІП аліменти на повнолітню дитину, яка продовжує навчання в розмірі … (зазначаємо суму) грн.”.

Крок 6. Додатки.
Вказуємо, усі додатки (документи, докази), що будуть подані разом з позовною заявою.

Крок 7. Заключна частина.
Вказуємо дату складення позову, підпис та прізвище з ініціалами позивача.

Пам’ятайте, що позовна заява повинна відповідати вимогам, що передбачені ст. 175 ЦПК України. Ви можете замовити позовну заяву у нас, для цього напишіть в коментарях вашу електронну пошту.

Заява на аліменти (зразок)

[Назва суду]
[Ваше Прізвище, Ім’я, По батькові]
[Ваша адреса]

[Повне ім’я відповідача]
[Адреса відповідача]

Шановний суд!

Я, [Ваше Прізвище, Ім’я, По батькові], звертаюсь до суду з вимогою стягнення аліментів від [Повне ім’я відповідача], який(а) є моїм(ою) колишнім(ою) чоловіком(кою) (або вказати інший статус стосовно відносин між вами, наприклад, батьком/матір’ю мого(ої) дитини).

Відповідач не виконує свої обов’язки щодо надання аліментів на утримання [Ім’я(еня) вашої дитини], який(а) народився(лась) [дата народження дитини]. На підтвердження цього, додаю до заяви копії свідоцтва про народження дитини та будь-які інші необхідні документи.

Звертаю вашу увагу, що відповідно до чинного законодавства України, відповідач зобов’язаний сплачувати аліменти на утримання дитини.

Прошу суд призначити слухання справи та стягнути аліменти на утримання дитини в розмірі 50% щомісячного заробітку відповідача.

Додаю до заяви квитанції про сплату судового збору та інші необхідні документи.

[Ваш підпис] [Дата]

5/5 - (оцінок: 10)
В який суд подавати позовну заяву про стягнення аліментів на повнолітню дитину?

В такому випадку позовна заява подається в суд за місцем реєстрації Відповідача, тобто особи з якої стягуються аліменти.

Яка сума судового збору за подання позовної заяви про стягнення аліментів на повнолітню дитину?

Відповідно до статті 5 ЗУ “Про судовий збір”:

Від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: позивачі – у справах про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів;

Отже, за подання позовної заяви про стягнення аліментів на повнолітню дитину не сплачується судовий збір.

 

Оцінити статтю:
5/5 - (оцінок: 10)

8 коментарів

  1. Як написати позовну заяву, на отримання аліментів на дитину після 18 років. Я розлучилася в 2006 році. В шлюбі не перебуваю, на моєму утриманні мама пенсіонерка.

  2. Добрий вечір, як написати позовну заяву від імені доньк, якій вже є 18 років, щоб батько платив за навчання до 23 років

    1. Добрий день. Якщо донька продовжує навчання то Ви самостійно можете подати позовну заяву в її інтересах. Якщо у вас є питання, будемо раді вам допомогти.
      Звертайтесь за номером +380682541919 і ми надамо Вам консультацію.

  3. З якого часу призначаються аліменти на повнолітню дитину?
    Позовна заява 2 серпня, суд 23 листопада!
    Аліменти з 2 серпня?
    Суд говорить з 23 листопада
    Хто правий?
    Дякую!

    1. Добрий день. Згідно до ч.1 ст. 191 СК України – Аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред’явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу – із дня подання такої заяви. Тобто, якщо Ви звернулись до суду 02.08, то аліменти повинні бути стягнуті саме з цієї дати.
      Якщо у вас є питання, будемо раді Вам допомогти.
      Звертайтесь за номером +380682541919 і ми надамо Вам консультацію.

Залишити коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Go to Top