Звільнення від сплати аліментів

Звільнення батьків від обов’язку сплати коштів на дитину

Виходячи з положень законодавства України, поняття звільнення від сплати аліментів дуже розмите. В жодному разі, злісне ухилення від сплати аліментів не може бути підставою для припинення права на утримання чи звільнення від сплати аліментів.

Так, якщо виходити виключно з положень Сімейного кодексу, батьки можуть бути звільнені від обов’язку утримувати дитину тільки за рішенням суду.

Перелік підстав звільнення одного з батьків від обов’язку утримувати дитину:

 • Досягнення дитиною повноліття. У цьому випадку батько звільняється від сплати аліментів, якщо дитина досягла вісімнадцяти років.
 • Якщо дохід дитини набагато перевищує дохід кожного з батьків. Окрім цього, дохід дитини повинен повністю забезпечувати її потреби. Якщо дохід дитини зменшився та не забезпечує її потреби, то заінтересована особа (той, з ким проживає дитина) може звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів.

Проте, зазвичай, коли клієнт звертається із проханням допомогти у питанні звільнення від обов’язку щодо аліментів, то ним не мається на увазі, звільнення як таке.

Правильніше буде говорити про зарахування або заміну виплат аліментів іншою дією здійсненою на користь дитини.

Оскільки, обов’язок батьків щодо утримання дитини є основоположним, то є не багато підстав для цілковитого звільнення особи від такого обов’язку.

Наприклад, батька може бути звільнено від обов’язку по сплаті аліментів у разі оскарження ним батьківства та доведення відсутності кровної спорідненості з малюком. У такому випадку стягнення заборгованості за аліментами теж не буде.

звільнення від сплати аліментів
інфографіка

Припинення права на аліменти

Потрібно відрізняти процедуру звільнення батьків від обов’язку щодо виплати аліментів та припинення обов’язку щодо сплати аліментів. Таким чином, той із батьків, з ким проживає дитина, і той із батьків, хто проживає окремо від неї, з дозволу органу опіки та піклування можуть укласти договір про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно. Припинення шлюбу не припиняє право на отримання аліментів на дитину.

Укладення договору не звільняє того з батьків, хто проживає окремо, від обов’язку брати участь у додаткових витратах на дитину.

Отже, виходячи з вищезазначеної норми варто розуміти, що припинення права на аліменти на дитину можливе у зв’язку з набуттям права власності на нерухоме майно. У свою чергу звільнення від обов’язку щодо виплати аліментів породжується з інших обставин.

Звільнення дітей від обов’язку сплати аліментів на утримання батьків

Законодавством України, передбачено два шляхи сплати дітьми коштів на утримання батьків:

 1. Добровільно;
 2. За рішенням суду.

Проте, якщо діти не хочуть сплачувати аліменти на утримання батьків, то згідно Сімейного кодексу України, їх може бути звільнено за наявності наступних підстав:

 • мати, батько ухилялися від виконання своїх батьківських обов’язків;
 • мати, батько не сплачували аліменти на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, і така заборгованість є непогашеною на момент прийняття судом рішення про визначення розміру аліментів на батьків.

Позовна заява про звільнення від сплати аліментів

Для того, щоб вирішити питання звільнення від сплати аліментів, необхідно звернутись до суду з позовною заявою.

Так, питання звільнення від сплати аліментів регулюється нормами Цивільного процесуального кодексу України, а це означає, що позовна заява має відповідати вимогам, що ним передбачені.

✅ Інструкція для складення позовної заяви.

Крок 1. Вступна частина. Зазначаємо реквізити сторін.
В правому верхньому куті необхідно зазначити: Суд, до якого подається позов, а також його поштову адресу; Найменування та реквізити (поштова адреса, засоби зв’язку та ін.) позивача; Найменування та реквізити відповідача; Найменування та реквізити третіх осіб (в разі їх залучення).

Крок 2. Назва документу
Вказуємо назву документу: Позовна заява про звільнення від обв’язку сплати аліментів.

Крок 3. Описова частина.
В цій частині документу, необхідно детально описати обставини справи. Викласти послідовно та зрозуміло ситуацію яка склалась. Зазначити усі обставини та факти на які посилаєтесь.

Крок 4. Мотивувальна частина.
Одна з найскладніших частин, яку все ж варто довірити юристу. В цій частині необхідно вказати норми законодавства,які регулюють спірні відносини. Врахувати їх актуальність, та чинність на момент подачі позовної заяви. В цій частині варто вказати норми як матеріального так і процесуального права.

Крок 5. Прохальна частина.
Після викладу обставин та норм по справі, зазначаємо, що саме просимо в суду. В нашому випадку: “Прошу звільнити від сплати аліментів ПІП”.

Крок 6. Додатки.
Вказуємо, усі додатки (документи, докази), що будуть подані разом з позовною заявою.

Крок 7. Заключна частина.
Вказуємо дату складення позову, підпис та прізвище з ініціалами позивача.
Пам’ятайте, що позовна заява повинна відповідати вимогам, що передбачені ст. 175 ЦПК України.

Для того щоб отримати зразок позовної заяви про звільнення від сплати аліментів – залиште коментар внизу ⬇️

Наскільки ця публікація корисна?

Натисніть на зірку та оцініть!

Середня оцінка 3.6 / 5. Кількість оцінок: 8

Оцінок ще немає. Оцініть першим!

14 коментарів

 1. Буде таке питання, а якщо жінка яка подавала на аліменти згодом її рішення було задовільне з боку суду, чоловік сплачув аліменти. Чи є можливість відповідно до норм чинного права ,відмінить сплату аліментів у звязку з примиренням жінки та чоловіка за спільною домовленостю?Тобто чи є спосіб який повністю звільняє чоловіка або жінки від сплати аліментів?

  1. Так, таких способів є декілька. Для того щоб обрати той спосіб звільнення від сплати аліментів, який потрібен саме вам потрібно уточнити чи аліменти сплачуються добровільно за рішенням суду, чи в порядку виконавчого провадження

 2. Добрий день!
  Підкажіть, будь ласка, хто виступає відповідачем у справі про припинення обов’язку щодо сплати аліментів на користь повнолітньої дитини, яка завершила навчання – той, на чиє їм’я стягувались аліменти чи сама дитина?

  1. Доброго дня, потрібно подивитись рішення суду, якщо там вказано про те, що аліменти стягуються до завершення навчання, то достатньо буде надати у виконавчу службу докази завершеннчя навчання для припинення стягнення.

 3. Доброго дня. Підкажіть, будь ласка, якщо стягуються аліменти з батька на підставі рішення суду на 2 дітей. Зараз одна дитина переїхала жити до батька і проживає разом з ним. Чи можна просити в судовому порядку припинити стягнення аліментів тільки на 1 дитину, яка наразі живе з батьком?

 4. можна будь ласка зразок позовної заяви про звільнення від сплати аліментів на дужину?

 5. Доброго дня, можна будь ласка зразок позовної заяви про звільнення від сплати аліментів батька, якщо дитина безпосередньо проживає з ним і перебуває на його утриманні?

Залишити коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *