Звільнення від сплати аліментів

Звільнення батьків від обов’язку сплати коштів на дитину

Виходячи з положень законодавства України, поняття звільнення від сплати аліментів дуже розмите. В жодному разі, злісне ухилення від сплати аліментів не може бути підставою для припинення права на утримання чи звільнення від сплати аліментів.

Так, якщо виходити виключно з положень Сімейного кодексу, батьки можуть бути звільнені від обов’язку утримувати дитину тільки за рішенням суду.

Перелік підстав звільнення одного з батьків від обов’язку утримувати дитину:

  • Досягнення дитиною повноліття. У цьому випадку батько звільняється від сплати аліментів, якщо дитина досягла вісімнадцяти років.
  • Якщо дохід дитини набагато перевищує дохід кожного з батьків. Окрім цього, дохід дитини повинен повністю забезпечувати її потреби. Якщо дохід дитини зменшився та не забезпечує її потреби, то заінтересована особа (той, з ким проживає дитина) може звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів.

Проте, зазвичай, коли клієнт звертається із проханням допомогти у питанні звільнення від обов’язку щодо аліментів, то ним не мається на увазі, звільнення як таке.

Правильніше буде говорити про зарахування або заміну виплат аліментів іншою дією здійсненою на користь дитини.

Оскільки, обов’язок батьків щодо утримання дитини є основоположним, то є не багато підстав для цілковитого звільнення особи від такого обов’язку.

Наприклад, батька може бути звільнено від обов’язку по сплаті аліментів у разі оскарження ним батьківства та доведення відсутності кровної спорідненості з малюком. У такому випадку стягнення заборгованості за аліментами теж не буде.

звільнення від сплати аліментів

інфографіка

Припинення права на аліменти

Потрібно відрізняти процедуру звільнення батьків від обов’язку щодо виплати аліментів та припинення обов’язку щодо сплати аліментів. Таким чином, той із батьків, з ким проживає дитина, і той із батьків, хто проживає окремо від неї, з дозволу органу опіки та піклування можуть укласти договір про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно. Припинення шлюбу не припиняє право на отримання аліментів на дитину.

Укладення договору не звільняє того з батьків, хто проживає окремо, від обов’язку брати участь у додаткових витратах на дитину.

Отже, виходячи з вищезазначеної норми варто розуміти, що припинення права на аліменти на дитину можливе у зв’язку з набуттям права власності на нерухоме майно. У свою чергу звільнення від обов’язку щодо виплати аліментів породжується з інших обставин.

Звільнення дітей від обов’язку сплати аліментів на утримання батьків

Законодавством України, передбачено два шляхи сплати дітьми коштів на утримання батьків:

  1. Добровільно;
  2. За рішенням суду.

Проте, якщо діти не хочуть сплачувати аліменти на утримання батьків, то згідно Сімейного кодексу України, їх може бути звільнено за наявності наступних підстав:

  • мати, батько ухилялися від виконання своїх батьківських обов’язків;
  • мати, батько не сплачували аліменти на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, і така заборгованість є непогашеною на момент прийняття судом рішення про визначення розміру аліментів на батьків.

Позовна заява про звільнення від сплати аліментів

Для того, щоб вирішити питання звільнення від сплати аліментів, необхідно звернутись до суду з позовною заявою.

Так, питання звільнення від сплати аліментів регулюється нормами Цивільного процесуального кодексу України, а це означає, що позовна заява має відповідати вимогам, що ним передбачені.

✅ Інструкція для складення позовної заяви.

Крок 1. Вступна частина. Зазначаємо реквізити сторін.
В правому верхньому куті необхідно зазначити: Суд, до якого подається позов, а також його поштову адресу; Найменування та реквізити (поштова адреса, засоби зв’язку та ін.) позивача; Найменування та реквізити відповідача; Найменування та реквізити третіх осіб (в разі їх залучення).

Крок 2. Назва документу
Вказуємо назву документу: Позовна заява про звільнення від обв’язку сплати аліментів.

Крок 3. Описова частина.
В цій частині документу, необхідно детально описати обставини справи. Викласти послідовно та зрозуміло ситуацію яка склалась. Зазначити усі обставини та факти на які посилаєтесь.

Крок 4. Мотивувальна частина.
Одна з найскладніших частин, яку все ж варто довірити юристу. В цій частині необхідно вказати норми законодавства,які регулюють спірні відносини. Врахувати їх актуальність, та чинність на момент подачі позовної заяви. В цій частині варто вказати норми як матеріального так і процесуального права.

Крок 5. Прохальна частина.
Після викладу обставин та норм по справі, зазначаємо, що саме просимо в суду. В нашому випадку: “Прошу звільнити від сплати аліментів ПІП”.

Крок 6. Додатки.
Вказуємо, усі додатки (документи, докази), що будуть подані разом з позовною заявою.

Крок 7. Заключна частина.
Вказуємо дату складення позову, підпис та прізвище з ініціалами позивача.
Пам’ятайте, що позовна заява повинна відповідати вимогам, що передбачені ст. 175 ЦПК України.

Для того щоб отримати зразок позовної заяви про звільнення від сплати аліментів – залиште коментар внизу ⬇️

Наскільки ця публікація корисна?

Натисніть на зірку та оцініть!

Середня оцінка 5 / 5. Кількість оцінок: 2

Оцінок ще немає. Оцініть першим!

3 коментарі

  1. […] підстави для звільнення від сплати аліментів читайте у нашій статті на […]

  2. […] Для того щоб стягнути з платника аліменти на повнолітню дитину, яка навчається потрібно звернутись з відповідним позовом до суду. Також, лише суд виносить рішення про звільнення від сплати аліментів. […]

  3. […] Звільнення від сплати аліментів […]

Залишити коментар