Порядок розлучення в Україні, якщо немає дітей

Порядок розлучення в Україні через РАЦС

У подружжя, яке вважає, що подальше збереження шлюбу неможливе та у разі відсутності спільних дітей є два варіанти для розлучення:

Обов’язковою умовою розірвання шлюбу через органи РАЦС є наявність спільної згоди подружжя. Розірвання шлюбу державним органом РАЦС проходить у два основних етапи:

 • Подання дружиною та чоловіком спільної заяви про розірвання шлюбу;
 • Реєстрація розірвання шлюбу державним органом РАЦС.

Заява подається подружжям до відповідного органу РАЦС за місцем зареєстрованого місця проживання подружжя або одного з них. Якщо один з подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу, таку заяву, нотаріально засвідчену, від його імені може подати другий з подружжя.
Для розірвання шлюбу Вам необхідні такі документи:

 • паспорт;
 • оригінал свідоцтва про шлюб;
 • заповнена заяву про розірвання шлюбу, яка готується працівником органу РАЦС;
 • оригінал квитанції про сплату держмита за подання заяви.
Порядок розлучення в Україні

Інфографіка

Порядок розлучення в Україні через суд

Проте, якщо один із подружжя ініціює розірвання шлюбу, а другий вважає за можливим збереження сім’ї та ухиляється від подання спільної заяви про розірвання шлюбу до органів РАЦС,  Вам потрібно звертатись з позовом до суду. Підставою для припинення шлюбу буде рішення суду.

Позовна заява у такому випадку пред’являється в суд за зареєстрованим місцем проживання відповідача або за зареєстрованим місцем його перебування до місцевого загального суду.

Для подання позову до суду вам необхідні такі документи:

 • оригінал свідоцтва про шлюб (обов’язково);
 • копія паспорта та ідентифікаційного коду позивача та відповідача (у разі наявності);
 • оригінал квитанції про сплату судового збору(обов’язково);
 • копія позовної заяви та всіх доданих до неї документів для відповідача (обов’язково).

У разі відсутності згоди одного з подружжя на розірвання шлюбу, суд може  надає строк для примирення сторін, який не може перевищувати шести місяців.

Рекомендую прочитати!
Документи для розлучення – зразок позовної заяви, зразок клопотання та інші документи

Розлучення під час вагітності дружини

Зверніть увагу, що за загальним правилом, розірвати шлюб в момент вагітності дружини і до досягнення дитиною одного року не можна. Проте, суд може розірвати шлюб під час вагітності дружини і до досягнення дитиною одного року лише у таких випадках:

 • якщо батьківство щодо зачатої дитини визнано іншою особою;
 • якщо батьківство щодо дитини визнане іншою особою або за рішенням суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено із актового запису про народження дитини;
 • якщо один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення, щодо другого з подружжя або дитини.

Якщо розлучення відбулось після досягнення дитиною одного року, то утримання дружини після розлучення до досягнення дитиною трьох років є обов’язком батька дитини.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

2 коментарі

 1. […] на утримання, як під час шлюбу, так і після розлучення. Як розлучитись, якщо немає дітей читайте тут. Право дружини на утримання виникає на […]

 2. […] цієї заяви онлайн. Тому, що за законом реєстрація розірвання шлюбу відбувається не раніше ніж через місяць після подання […]