Головна » Блог » Зменшення та збільшення розміру аліментів

Зменшення та збільшення розміру аліментів

Якщо Ви пройшли усю процедуру судового розгляду справи щодо стягнення аліментів, та успішно стягували або оплачували їх протягом певного періоду, з часом обставини Вашого життя можуть змінитись. Зі зміною життєвих обставин актуальним може стати питання зміни розміру аліментів. Так, вирішення питання зменшення та збільшення розміру аліментів потребує наявності певних умов. Зміна розміру аліментів можлива, якщо є рішення суду про визначення розміру аліментів.

збільшення та зменшення розміру аліментів
інфографіка

За яких умов можливе збільшення розміру аліментів?

Як вказано у статті 192 Сімейного Кодексу України, розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них та в інших випадках.

Отже, виходячи з положень цієї статті, розмір аліментів може бути згодом змінений (як зменшений, так і збільшений). Допомога адвоката при розлученні так як і при зміні розміру аліментів – деколи просто необхідна.

Для цього необхідне рішення суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них.

Наведемо приклад. Якщо чоловік, який сплачує аліменти на дитину від першого шлюбу, знову одружився і в нього народилася ще одна дитина. Цей чоловік має право на звернення до суду з позовом до своєї першої дружини про зміну розміру аліментів, які він сплачує за рішенням суду на утримання дитини. Адже в нього з народженням дитини змінився матеріальний та сімейний стан, що і є підставою для зменшення розміру аліментів.

Розмір аліментів може також бути зменшено у разі втрати роботи тим з подружжя хто сплачує аліменти, його захворювання, захворювання когось із його утриманців. Тобто, будь-які обставини, які свідчитимуть про те, що його матеріальний стан від дати призначення аліментів – змінився.

Також, слід зазначити, що зменшення розміру аліментів можливе, якщо дитина перебуває на утриманні держави, територіальної громади або юридичної особи, за заявою батьків, уповноваженого територіальної громади, юридичної особи, на утриманні якої перебуває дитина, та за згодою органу опіки і піклування. При стягненні аліментів важливо не забувати про контроль за витратами аліментів.

  1. Блог адвоката з сімейного права – ексклюзивна інформація для наших читачів
  2. Як поділити майно при розлученні – важливі аспекти

За яких умов можливе збільшення розміру аліментів?

Що стосується збільшення розміру аліментів то воно теж можливе за певних умов. Збільшення можливе у разі зміни матеріального або сімейного стану, поліпшення здоров’я та в інших випадках. Також не слід забувати, що стягнення заборгованості по аліментах здійснюється виконавчою службою.

До прикладу. Чоловік має декількох дітей від різних жінок і сплачує на кожну дитину аліменти у встановленому судом розмірі. Розмір аліментів становить 1/6 від своїх доходів. Через деякий час, одна з дітей досягає повноліття і сплата аліментів на неї припиняється. У такому випадку є підстави для звернення до суду тої жінки, чия дитина ще не досягла повноліття. Оскільки на момент призначення аліментів на утриманні в чоловіка було більше дітей, ніж є зараз, відповідно його матеріальний стан на даний час покращився. Отже є всі підстави для збільшення розміру аліментів.

5/5 - (оцінок: 12)
Як змінити розмір аліментів?

Для зміни розміру аліментів необхідно звернутись до суду з позовною заявою про зменшення/збільшення розміру аліментів.
Така позовна заява має містити обґрунтування підстав у зв’язку з настанням яких виникла потреба зміни раніше визначеного розміру аліментів.

Чи сплачується судовий збір у справах про стягнення аліментів?

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у справах про стягнення аліментів, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів.

Зверніть увагу, що в цьому списку відсутні справи про  зменшення розміру аліментів, тому у таких спорах судовий збір доведеться сплатити.

Оцінити статтю:
5/5 - (оцінок: 12)

Залишити коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Go to Top