Головна » Блог » Контроль за витратами аліментів

Контроль за витратами аліментів

Поняття “аліментів”

Після визначення розміру аліментів на дитину та винесення рішення суду про стягнення аліментів, у платника може виникнути потреба в контролі за їх використанням. Адже, важко бути впевненим чи справді уся сума коштів іде на забезпечення потреб дитини. Таким чином, інститут контролю за витратами аліментів забезпечує право платника у контролі кількості коштів, що потрібне на утримання дитини.

Так, одним з головних обов’язків батьків є утримання своїх неповнолітніх дітей. Аліменти на утримання дитини батьки зобов’язані сплачувати до досягнення нею повноліття, а у випадку продовження нею навчання – до досягнення 23 років.

Також батьки зобов’язані утримувати своїх неповнолітніх дітей і непрацездатних повнолітніх дітей, які потребують матеріальної допомоги, незалежно від того чи перебувають вони у шлюбі чи ні. У випадках народження дитини під час фактичних шлюбних відносин, або визнання шлюбу недійсним, чи позбавлення батьківських прав, чи відібрання дитини тимчасово без позбавлення батьківських прав – аліменти теж стягуються. Аліменти можуть сплачуватись за рішенням суду не залежно від того чи розірвано шлюб, чи ні.

У ст. 186 Сімейного кодексу України, визначено, що контроль за цільовим витрачанням аліментів здійснюється органом опіки та піклування у формі інспекційних відвідувань одержувача аліментів, порядок та періодичність яких визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей. Також орган опіки і піклування захищає майно неповнолітньої дитини.

Контроль за витратами аліментів
Інфографіка

Порядок здійснення контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину

Як же здійснюється на практиці контроль за витратами аліментів?

Для здійснення такого контролю, затверджено спеціальний порядок про здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину.

Вищезазначеним порядком передбачено наступні кроки здійснення контролю за стягненням аліментів:

  • Підставою для проведення інспекційного відвідування одержувача аліментів є заява платника аліментів;
  • Інспекційне відвідування проводиться впродовж 30 календарних днів з дати надходження заяви платника аліментів;
  • У разі якщо розмір аліментів, що сплачується на дитину, не перевищує розміру двох прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку (на кожну дитину), оцінюється рівень забезпечення базових потреб дитини, а саме: забезпечення харчуванням, необхідними ліками у разі потреби, одягом та взуттям відповідно до сезону, іграшками та іншими засобами для розвитку та навчання дитини відповідно до її віку;
  • У разі якщо розмір аліментів складає понад два прожиткових мінімуми для дитини відповідного віку (на кожну дитину), підтвердженням цільового використання аліментів на дитину можуть бути: наявність облаштованих відповідними меблями та речами місць для сну та відпочинку дитини; її розвитку та навчання; приміщень для прийняття їжі та санітарно-гігієнічних потреб; обладнання для занять спортом; музичних інструментів; відвідування дитиною навчальних курсів, гуртків та секцій; відкриття на ім’я дитини банківського рахунку; витрати на оздоровлення та лікування дитини, придбання засобів реабілітації тощо;
  • У разі якщо дитина досягла такого віку та рівня розвитку, що може висловити свою думку, проводиться бесіда з дитиною з метою з’ясування рівня задоволення її індивідуальних потреб, зокрема у харчуванні, забезпеченні необхідним одягом, іншими речами та засобами, необхідними для її належного догляду та розвитку;
  • Протягом 5 робочих днів після проведення інспекційного відвідування складається висновок за результатами інспекційного відвідування щодо цільового витрачання аліментів на дитину;
  • У разі виявлення за результатами проведеного інспекційного відвідування ознак, що можуть свідчити про нецільове витрачання аліментів, платник аліментів відповідно до ст. 185 Сімейного кодексу України має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.

5/5 - (%vote%: 8)
Чи може боржник без попередження відвідати стягувача для особистого контролю за витратами аліментів?

Ні, такі дії суперечать закону. Перевірку здійснює спеціально уповноважений орган в складі комісії але в жодному разі не особисто боржник.

Куди звертатись з заявою про проведення перевірки цільового використання аліментів?

З заявою про проведення перевірки цільового використання аліментів боржнику потрібно в орган опіки та піклування за місцем проживання, перебування дитини.

Оцінити статтю:
5/5 - (%vote%: 8)

Залишити коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Go to Top