Поділ приватизованої квартири при розлученні
У процесі розірвання шлюбу Вас може зацікавити питання поділу майна. Поділ приватизованої квартири при розлученні відбувається за певним алгоритмом. Проте, перед поділом варто з’ясувати статус майна, та чи знаходиться воно в приватній власності одного з подружжя.
За загальним правилом приватизоване майно не підлягає поділу між подружжям, навіть і якщо це майно було набуте під час шлюбу. Воно визнається особистою власністю одного з подружжя.
Що таке “приватизоване майно”
Приватизоване майно набуло статусу особистої приватної власності дружини або чоловіка тільки з 13 червня 2012 року. Тому житло або земельна ділянка, набуті одним із подружжя за час шлюбу, але у порядку приватизації до 13 червня 2012 року, визнаються спільною власністю подружжя та підлягає поділу на загальних підставах. Майно неповнолітньої дитини поділу між батьками не підлягає.
Приватизація — це процес зміни власника шляхом передачі об’єктів державної власності в приватну власність.

Поділ приватизованої квартири при розірванні шлюбу
Якщо чоловік та дружина – громадяни України, проживали разом в житлі або мали право на це житло і разом висловили свою волю на приватизацію житла, то приватизована квартира переходить в їх спільну власність.
Невідповідність хоча б одній з вказаних умов створить неможливість виникнення спільної власності подружжя на приватизовану квартиру.
Майно не може стати об’єктом права спільної власності подружжя, якщо один з подружжя:
- не є громадянином України;
- постійно не проживав в квартирі, яка приватизується, на момент приватизації, і за ним не зберігається право на житло;
- не висловив свого бажання на приватизацію квартири.
Якщо подружжя постійно проживає в житлі, яка належить до державного житлового фонду, але один з них є іноземцем, він не може претендувати на отримання права на приватизацію.
Право на приватизацію мають особи, які постійно проживали в житлі або за якими (при їх відсутності) збереглося право на житло.
Дружина та чоловік можуть не проживати в одному житловому приміщенні.
Якщо, наприклад, один з подружжя постійно проживає в одній квартирі, а другий – в іншій квартирі, то кожен з них як громадянин України має право на приватизацію відповідного житла.
Не можна виключити можливість того, що один з подружжя висловить бажання приватизувати квартиру, в якій він мешкає, а інший – ні. Якщо подружжя проживає в різних місцях, то питань не виникає.
Більш складною є ситуація, коли сторони проживають разом, однак один з подружжя не бажає приватизувати житло. В такій ситуації один з подружжя може приватизувати окрему кімнату, а інший може проживати в іншій кімнаті на умовах договору найму.
При приватизації житла одним з подружжя другий з подружжя не набуває автоматичного права щодо цього майна з усіма відповідними наслідками.
Таким чином поділ приватизованого житла при розлученні буде залежати від того, чи проживав другий з подружжя у цьому житлі під час приватизації, чи висловлював своє бажання приватизувати житло, а також, чи використав своє право на приватизацію. Після поділу приватизованої квартири, кожен з подружжя отримує свідоцтво про право власності на частку в майні подружжя.
Дружина може набути право власності на приватизовану квартиру чоловіка на договірних засадах, зокрема за допомогою укладення договору купівлі-продажу або дарування такої квартири.
Крім цього, дружина набуде право власності на частку приватизованої квартири чоловіка, у разі його смерті, разом зі всіма спадкаємцями першого ступеня споріднення.
Ні, але чоловік, в такому випадку, може вимагати від дружити компенсувати йому вартість таких ремонтних робіт. Для цього необхідно довести факт здійснення таких витрат особисто чоловіком.
2 коментарів
Залишити коментар