Поділ приватизованої квартири при розлученні

У процесі розірвання шлюбу Вас може зацікавити питання поділу майна. Поділ приватизованої квартири при розлученні відбувається за певним алгоритмом. Проте, перед поділом варто з’ясувати статус майна, та чи знаходиться воно в приватній власності одного з подружжя.

За загальним правилом приватизоване майно не підлягає поділу між подружжям, навіть і якщо це майно було набуте під час шлюбу. Воно визнається особистою власністю одного з подружжя.

Що таке “приватизоване майно”

Приватизоване майно набуло статусу особистої приватної власності дружини або чоловіка тільки з 13 червня 2012 року. Тому житло або земельна ділянка, набуті одним із подружжя за час шлюбу, але у порядку приватизації до 13 червня 2012 року, визнаються спільною власністю подружжя та підлягає поділу на загальних підставах. Майно неповнолітньої дитини поділу між батьками не підлягає.

Приватизація — це процес зміни власника шляхом передачі об’єктів державної власності в приватну власність.

Поділ приватизованої квартири при розлученні

Інфографіка

Поділ приватизованої квартири при розірванні шлюбу

Якщо чоловік та дружина – громадяни України, проживали разом в житлі або мали право на це житло і разом висловили свою волю на приватизацію житла, то приватизована квартира переходить в їх спільну власність.

Невідповідність хоча б одній з вказаних умов створить неможливість виникнення спільної власності подружжя на приватизовану квартиру.

Майно не може стати об’єктом права спільної власності подружжя, якщо один з подружжя:

  • не є громадянином України;
  • постійно не проживав в квартирі, яка приватизується, на момент приватизації, і за ним не зберігається право на житло;
  • не висловив свого бажання на приватизацію квартири.

Якщо подружжя постійно проживає в житлі, яка належить до державного житлового фонду, але один з них є іноземцем, він не може претендувати на отримання права на приватизацію.

Право на приватизацію мають особи, які постійно проживали в житлі або за якими (при їх відсутності) збереглося право на житло.

Дружина та чоловік можуть не проживати в одному житловому приміщенні.

Якщо, наприклад, один з подружжя постійно проживає в одній квартирі, а другий – в іншій квартирі, то кожен з них як громадянин України має право на приватизацію відповідного житла.

Не можна виключити можливість того, що один з подружжя висловить бажання приватизувати квартиру, в якій він мешкає, а інший – ні. Якщо подружжя проживає в різних місцях, то питань не виникає.

Більш складною є ситуація, коли сторони проживають разом, однак один з подружжя не бажає приватизувати житло. В такій ситуації один з подружжя може приватизувати окрему кімнату, а інший може проживати в іншій кімнаті на умовах договору найму.

При приватизації житла одним з подружжя другий з подружжя не набуває автоматичного права щодо цього майна з усіма відповідними наслідками.

Таким чином поділ приватизованого житла при розлученні буде залежати від того, чи проживав другий з подружжя у цьому житлі під час приватизації, чи висловлював своє бажання приватизувати житло, а також, чи використав своє право на приватизацію. Після поділу приватизованої квартири, кожен з подружжя отримує свідоцтво про право власності на частку в майні подружжя.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

One Comment

  1. […] Доволі часто через непорозуміння та ворожі стосунки батьків страждають інтереси дітей. Питання зміни місця реєстрації дитини часто загострюється після розлучення сімейної пари. Коли виникає потреба прописати дитину, один з батьків може на зло іншому просто не давати дозволу на таку дію. Такою поведінкою один з батьків не лише створює проблему для іншого, а і порушує права та потреби дитини. Прописка дитини за адресою матері також дасть можливість здійснювати виїзд з дитиною за кордон без згоди батька. Необхідність змінити місце реєстрації дитини може виникнути також після поділу приватизованої квартири при розлученні. […]