Головна » Блог » Свідоцтво про право власності на частку в майні подружжя

Свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя

Свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя – правовстановлюючий документ. Проте перед отриманням останнього, необхідно, визначити частки та з’ясувати яке майно відповідає статусу “спільного майна подружжя”. Також можете прочитати юридичну консультацію на тему Майно неповнолітньої дитини.

Майно, яке вважається спільною сумісною власністю подружжя

До майна, що належить подружжю на праві спільної сумісної власності відноситься:

  • майно, набуте за час шлюбу (за винятком речей індивідуального користування);
  • доходи, отримані кожним із подружжя (заробітна плата, пенсія, стипендія та інші доходи, одержані одним із подружжя і внесені до сімейного бюджету або внесені на його особистий рахунок у банківську (кредитну) установу);
  • гроші, інше майно, в тому числі гонорар, виграш, одержані за договором, який було укладено в інтересах сім’ї одним з подружжя;
  • речі придбані для одного із подружжя для професійних занять (музичні інструменти, лікарське устаткування, оргтехніка тощо).

Спільна власність подружжя має такі особливості:

  • частки кожного з подружжя не визначені;
  • вважається, що кожен з подружжя, при здійсненні правочинів щодо цього майна, діє в інтересах подружжя та від імені подружжя;
  • розповсюдження на майно, набуте під час шлюбу, режиму спільної сумісної власності не залежить від внеску кожного з подружжя у придбання цього майна, рівність прав подружжя щодо цього майна (навіть якщо під час придбання цього майна один з них з поважної причини не мав самостійного заробітку).
Свідоцтво проп раво власності на частку в спільному майні подружжя
Інфографіка

Якщо частки у майні придбаного за час шлюбу визначені, то поділ майна подружжя при розлученні вам не знадобиться.

Порядок видачі Свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя

Якщо у Вас виникла потреба в отриманні Свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя, то Вам необхідно звернутись до нотаріуса. Вказане свідоцтво посвідчує ваше право власності, переважно його не додають до документів для розірвання шлюбу.

Законом передбачено наступні підстави для видачі Свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя:

  1. Видача Свідоцтва на підставі спільної письмової заяви подружжя. Нотаріус видає одному з них чи кожному окремо свідоцтво про право власності на частку у спільному майні подружжя;
  2. Видача Свідоцтва за письмовою заявою одного з подружжя, у випадку смерті іншого.

При зверненні до нотаріуса з спільною заявою подружжя про видачу свідоцтва, заява підтверджує відсутність спору. При цьому нотаріус встановлює такі факти:

  • наявність шлюбних відносин;
  • право власності на майно, що підлягає державній реєстрації;
  • факт придбання майна під час шлюбу.

На підтвердження зазначених фактів нотаріусу подаються наступні документи:

  • свідоцтво про шлюб, про розірвання шлюбу, відмітки в паспорті про реєстрацію шлюбу та ін.;
  • правовстановлюючі документами на нерухомість;
  • довідку-характеристику з БТІ.

Додатково варто зазначити, що нотаріус не має права видавати свідоцтво про право власності на частку у спільному майні подружжя в разі заборони відчуження нерухомого майна, тому він витребує також довідку про відсутність заборони відчуження майна чи його арешту.

Свідоцтво на підставі спільної письмової заяви подружжя може бути видане з визначенням рівних чи нерівних часток залежно від волевиявлення подружжя. При поділі приватизованої квартири переважно усі частки рівні.

При зверненні за одержанням свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя мається на меті визначення частки подружжя та виявлення обсягу спадкового майна. Таке свідоцтво видається за місцем відкриття спадщини. Розпорядження власним майном у шлюбі здійснюється за певними правилами.

При видачі свідоцтва про право власності у випадку смерті одного з подружжя перевіряються такі факти:

  1. реєстрація (розірвання) шлюбу;
  2. придбання майна за час перебування у шлюбі;
  3. право власності на майно, що підлягає державній реєстрації;
  4. смерть одного з подружжя;
  5. за наявності неповнолітніх спадкоємців померлого подружжя — згода органів опіки і піклування.

Факт смерті підтверджується свідоцтвом про смерть.

Свідоцтво про право власності на частку у спільному майні подружжя може бути видане тільки на половину спільного майна подружжя.

Свідоцтво про право власності на частку у спільному майні подружжя є водночас документом, що визначає частку у спільному майні та правовстановлюючим документом.

5/5 - (%vote%: 11)
Чи вважається успадкована квартира дружини спільною сумісною власністю?

Ні, відповідно до Сімейного кодексу України, особистою приватною власністю дружини, чоловіка є майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування

Чи може чоловік самостійно продати спільно куплену у шлюбі квартиру, якщо у дружини немає свідоцтва про право власності на частку ціїє квартири?

Ні, для відчуження нерухомого майна, яке є спільною сумісною власністю подружжя необхідна нотаріально завірена згода обох з подружжя, не зважаючи на те чи є в другого з подружжя свідоцтва про право власності на частку в такому майні.

Оцінити статтю:
5/5 - (%vote%: 11)

Залишити коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Go to Top