Поняття шлюбу

  1. Що таке шлюб?
  2. Поняття “цивільного шлюбу”.

Що таке шлюб?

Не раз Ви чули вираз, що сім’я – головний інститут побудови суспільства. Та, окрім цього, поняття шлюбу включає в себе велику кількість інших правових інститутів.

Отже, шлюб – це сімейний союз.

Так, Сімейним кодексом України передбачено, що шлюб укладається на умовах рівності, що означає однакові права, як чоловіка так і дружини в укладеному союзі.

Саме державна реєстрація шлюбу існує для забезпечення рівності прав, стабільності відносин, захисту законних інтересів та охорони прав подружжя. Державна реєстрація шлюбу забезпечує захист таких інститутів сімейного життя, як право на материнство, право на батьківство, право на повагу до своєї індивідуальності, право на духовний розвиток та багато інших.

Варто зазначити, що шлюбний вік в України встановлюється в вісімнадцять років. Але, навіть в шістнадцять років за заявою особи та за рішенням суду може бути надано право на шлюб, якщо такий шлюб відповідає інтересам особи.

Поняття “цивільного шлюбу”

Окремо варто виділити поняття «цивільний або громадянський шлюб». Ці поняття не зустрічаються в нормативно-правових актах, проте широко застосовуються на побутовому рівні.

Таким чином, дане поняття характеризує союз котрий має усі ознаки шлюбу, за винятком державної реєстрації останнього. Оскільки укладення шлюбу базується на вільному волевиявленні сторін, ніхто не може бути змушений до вступу у шлюб.

Не є підставою для виникнення прав та обов’язків подружжя відповідно до Сімейного кодексу України:

  • спільне проживання чоловіка та жінки без державної реєстрації шлюбу;
  • проведення виключно релігійного обряду укладення шлюбу без подальшої державної реєстрації шлюбу.

Та попри те, Сімейний кодекс України захищає права та інтереси осіб, котрі не перебувають у шлюбі але фактично проживають однією сім’єю. Зокрема, Законом передбачено право на утримання жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Також, Законом передбачено право на достатнє фінансове забезпечення дітей котрі народження поза шлюбом. Таким чином, ведення спільного господарства але відсутність державної реєстрації статусу подружніх відносин не є вирішальним у виникненні зобов’язань між партерами та народженими у них дітьми.

Наскільки ця публікація корисна?

Натисніть на зірку та оцініть!

Середня оцінка 5 / 5. Кількість оцінок: 1

Оцінок ще немає. Оцініть першим!

Залишити коментар