Головна » Блог » Неукладений шлюб та визнання шлюбу неукладеним

Неукладений шлюб

Поняття «неукладений шлюб» та поняття «недійсний шлюб» є дуже схожими. Проте Сімейним кодексом України чітко передбачено підставу за якої шлюб визнається неукладеним. Що таке шлюб.

Так, Закон передбачає, що шлюб, зареєстрований у відсутності нареченої і (або) нареченого, вважається неукладеним. Запис про такий шлюб у органі державної реєстрації актів цивільного стану анулюється за рішенням суду за заявою заінтересованої особи.

Поняття “неукладеного шлюбу”

Поняття «неукладений шлюб» є дуже важливим в сімейному праві, адже кореспондується з поняттями вільного волевиявлення та згоди на укладення шлюбу. Саме неможливість встановити взаємну згоду партнерів, і є визначальним у визнанні шлюбу неукладеним.

До неукладених шлюбів належать:

  • шлюб, що укладений за відсутності одного/обох з подружжя;
  • шлюб, що укладений з використанням підроблених документів;
  • шлюб, що укладений з використанням недійсної довіреності
Неукладений шлюб
Інфографіка

Відмінність між неукладеним та недійсним шлюбом

Відмінність між неукладеним та недійсним шлюбом полягає в наступному. Неукладений шлюб взагалі не спричиняє появи правових наслідків, а недійсний шлюб може стати підставою їх виникнення.

Тобто, недійсність шлюбу не впливає права та обов’язки батьків і дітей, які народилась у цьому шлюбі; у недійсному шлюбі добросовісна сторона може зберігати за собою права, що належать подружжю. Права дитини у недійсному шлюбі.

А, от в разі визнання шлюбу «неукладеним» жодних правових наслідків не наступає:

  1. жодна із сторін не набуває прав та обов’язків подружжя;
  2. дитина, яка народилася у неукладеному шлюбі вважається такою, що народилася поза шлюбом;
  3. неукладений шлюб не потребує визнання його недійсним.

  1. Як визнати шлюбний договір недійсним
  2. Розпорядження власним майном у шлюбі

Таким чином, оскільки шлюб не можна зареєструвати за відсутності одного з подружжя, то такі дії можна вважати протиправною поведінкою працівників РАЦСу. Якщо звернутися до п. 1 частини 2 Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, то бачимо, що реєстрація актів цивільного стану може втілюватися тільки у присутності заявника.

Особливість процедури визнання шлюбу неукладеним є те, що такі справи можуть переростати у кримінальне провадження. Адже можна довести, що неправомірні дії провадилися з боку органів РАЦСу. Або, навпаки, можна довести, що якась з сторін подружжя використала підроблені документи чи іншим чином спонукала до реєстрації шлюбу за відсутності другого партнера.

5/5 - (%vote%: 6)
Чи можна укласти шлюб онлайн?

Можна сказати що так, частково це правда. Онлайн або через представника наречені можуть подати заяву про державну реєстрацію шлюбу до органу ДРАЦС. Проте, на самому укладенні шлюбу особиста присутність наречених є обов’язковою.

Чи вважається неукладеним шлюб з іноземцем, який через незнання мови не усвідомлював значення правочину?

Так, якщо сторона не розуміла значення правочину, не бажала шлюбу то такий шлюб буде недійсним.

Оцінити статтю:
5/5 - (%vote%: 6)

Залишити коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Go to Top