Головна » Блог » Права дитини у недійсному шлюбі

Права дитини у недійсному шлюбі

Підстави недійсності шлюбу

Як захищаються права дитини у недійсному шлюбі. Щоб розібратись з цим питанням потрібно перш за все з’ясувати, який шлюб вважається недійсним. Недійсний шлюб слід відрізняти від неукладеного шлюбу, про який ми вже писали.

Так, Сімейним кодексом України передбачені підстави визнання шлюбу недійсним, якщо:

  • шлюб, зареєстрований з особою, яка одночасно перебуває в іншому зареєстрованому шлюбі;
  • шлюб, зареєстрований між особами, які є родичами прямої лінії споріднення, а також між рідними братом і сестрою;
  • шлюб, зареєстрований з особою, яка визнана недієздатною;
  • шлюб, зареєстрований між усиновлювачем та усиновленою ним дитиною;
  • шлюб, зареєстрований між двоюрідними братом та сестрою; між тіткою, дядьком та племінником, племінницею;
  • шлюб, зареєстрований з особою, яка приховала свою тяжку хворобу або хворобу, небезпечну для другого з подружжя і (або) їхніх нащадків;
  • шлюб, зареєстрований з особою, яка не досягла шлюбного віку і якій не було надано права на шлюб.

Недійсний шлюб, а також шлюб, визнаний недійсним за рішенням суду, не є підставою для виникнення у осіб, між якими він був зареєстрований, прав та обов’язків подружжя, а також прав та обов’язків, які встановлені для подружжя іншими законами України. Якщо вас цікавить питання розпорядження власним майном у шлюбі, то перейдіть за посиланням.

Права дитини у недійсному шлюбі
Інфографіка

Права дитини на утримання у недійсному шлюбі

Сімейним кодексом України передбачено, що недійсність шлюбу не впливає на обсяг взаємних прав та обов’язків батьків і дитини, яка народилася у цьому шлюбі.

Таким чином у батьків зберігаються батьківські права на дитину а також обов’язки щодо її утримання, забезпечення належних умов проживання та інші.

Так, навіть після визнання шлюбу недійсним батьки повинні дотримуватись Закону України «Про охорону дитинства». Батько і мати зобов’язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Батьки зобов’язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; поважати дитину.

  1. Визнання шлюбного договору недійсним
  2. Поділ майна подружжя при розлученні
  3. Припинення права на утримання

Батьки на рівних умовах зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, та по досягненню повноліття, в разі, якщо діти є непрацездатними чи продовжують навчання – до досягнення ними двадцяти трьох років.

Тобто, навіть, після визнання шлюбу недійсним, та в разі окремого проживання одного з батьків ніхто не може бути звільненим від обов’язку утримання дитини.

Також варто зазначити, що той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати іншому брати участь у її вихованні та у спілкуванні з дитиною, якщо це не заважає нормальному розвиткові дитини.

5/5 - (%vote%: 9)
Оцінити статтю:
5/5 - (%vote%: 9)

Залишити коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *