Стягнення заборгованості за аліментами

Як визначити заборгованість за аліментами присудженими у частці від заробітку (доходу)?

Доволі часто, після отримання рішення за яким стягнуто аліменти на утримання дитини, фактичні виплати коштів не відбуваються. Отже, з часом, через невиконання зобов’язання виникне заборгованість. Стягнення такої заборгованості за аліментами має свої особливості та відрізняється від звичайного стягнення заборгованості. Визначення розміру аліментів на дитину за рішенням суду є обов’язковим етапом, що передує стягненню заборгованості.

Особливість стягнення аліментів полягає в тому, що зобов’язання по сплаті заборгованості за аліментами не припиняється з припиненням зобов’язання сплати самих аліментів. Відповідно до ст. 194 СК, заборгованість за аліментами стягується незалежно від досягнення дитиною повноліття, а у випадку, якщо дитина продовжує навчання і у зв’язку з цим потребує матеріальної допомоги, а батьки можуть надати таку допомогу, то до досягнення нею двадцяти трьох років. Злісне ухилення від сплати аліментів є підставою для порушення кримнального провадження.

Так, розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спору – судом.

Якщо аліменти присуджені у частці від заробітку (доходу), то заборгованість за ними визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення, незалежно від того, одержано такий заробіток (дохід) в Україні чи за кордоном.

Заборгованість за аліментами платника аліментів, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості, якщо платник:

  • не працював на час виникнення заборгованості
  • є фізичною особою – підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування,
  • є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу.

У разі встановлення джерела і розміру заробітку (доходу) платника аліментів, який він одержав за кордоном, за заявою одержувача аліментів здійснюється перерахунок заборгованості.

Рекомендую прочитати!

Про підстави для звільнення від сплати аліментів читайте у нашій статті на сторінці.

Нарахування пені за прострочення сплати аліментів

Статтею 196 СК України передбачено відповідальність за прострочення сплати аліментів, а саме:

  1. При виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1% від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені.
  2. Така неустойка (пеня) не може бути більшою 100 відсотків самої заборгованості.
  3. Розмір неустойки може бути зменшений судом з урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів.
  4. Неустойка не сплачується, якщо платник аліментів є неповнолітнім.

Пеня за заборгованість по сплаті аліментів нараховується на всю суму несплачених аліментів за кожний день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, в якому не проводилося стягнення.

Пам’ятайте, що рішення суду є загальнообов’язковим до виконання. Разом з тим, досить поширеними є факти невиконання судових рішень. Це — одна з причин виникнення заборгованості за аліментами.

Якщо за виконавчим листом, пред’явленим до виконання, стягнення аліментів не відбувається, у зв’язку з розшуком платника аліментів або у зв’язку з його перебуванням за кордоном, вони мають бути сплачені за весь минулий час. Заборгованість за аліментами на дитину може виникнути і з вини особи, на користь якої присуджено аліменти. Тому, суд може звільнити платника аліментів від стягнення заборгованості за аліментами, якщо буде встановлено, що заборгованість виникла внаслідок непред’явлення без поважної причини виконавчого листа до виконання особою, на користь якої присуджено аліменти.

Наскільки ця публікація корисна?

Натисніть на зірку та оцініть!

Середня оцінка 5 / 5. Кількість оцінок: 1

Оцінок ще немає. Оцініть першим!

2 коментарі

  1. […] на забезпечення достатніх умов проживання дитини. Стягнення заборгованості за аліментами здійснюється за рішенням […]

  2. […] кровної спорідненості з малюком. У такому випадку стягнення заборгованості за аліментами теж не […]

Залишити коментар