Як стягнути аліменти з іноземця

Все частіше до спеціалістів Розлучення Онлайн звертаються матері з проханням допомогти стягнути аліменти на утримання дитини з батька-іноземця, який проживає за кордоном. Отже, як стягнути аліменти з іноземця, поговоримо про це нижче. Така ж процедура застосовується, якщо потрібно стягнути додаткові витрати на утримання дитини.

Перше питання, яке виникає у такій ситуації: в який суд звернутися?

Куди звертатися щоб стягнути аліменти з іноземця?

За загальним правилом позовні заяви подаються в суд за місцем прописки відповідача в Україні. Однак, ЦПК України дозволяє позивачам подавати позов про стягнення аліментів в суд за місцем прописки позивача.

Отже, позов про стягнення аліментів з іноземця Ви можете подати в суд за Вашим місцем прописки.

Часто суд неправильно трактує норму, в якій вказано, що підсудність справ за участю громадян України, якщо обидві сторони проживають за її межами, а також про розірвання шлюбу між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства, які проживають за межами України, визначається суддею Верховного Суду.

Керуючись даною нормою, судді перенаправляють справу у ВС для визначення підсудності. Такий же принцип застосовується у справах про визначення місця проживання дитини, де стороною є іноземець.

Це є неправильно, адже в одній із своїх справ ВС зазначив, що підсудність справ з іноземним елементом визначається ВС лише в тому випадку, якщо і позивач-українець, і відповідач-іноземець постійно проживають за кордоном.

Також відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 76 ЗУ „Про міжнародне приватне право” суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом, якщо у справі про сплату аліментів або про встановлення батьківства, позивач має місце проживання в Україні.

Щодо закону, який буде застосовуватися судом, то відповідно до норм ст. 66 ЗУ «Про міжнародне приватне право» права та обов’язки батьків і дітей визначаються особистим законом дитини або правом, яке має тісний зв’язок із відповідними відносинами і якщо воно є більш сприятливим для дитини.

Тим самим Законом, встановлено, що зобов’язання щодо утримання, які виникають із сімейних відносин, крім випадків, передбачених ст. 66 цього Закону, регулюються правом держави, у якій має місце проживання особа, яка має право на утримання.

Тому при стягненні аліментів судом будуть застосовуватися норми законодавства України, а також норми міжнародних договорів. У зв’язку з цим, рекомендую, у позовних вимогах писати розмір аліментів у фіксованій сумі, а не в частці від доходів. Оскільки, деякі країни, передбачають стягнення аліментів лише у фіксованій сумі.

Як стягнути аліменти з іноземця

Які документи потрібні?

Для стягнення аліментів з іноземця потрібно подати разом з позовом такі  документи:

 • Копію паспорта та ідентифікаційного коду позивача;
 • Копію свідоцтва про народження дитини;
 • Оригінал довідки з місця проживання;
 • Інформацію про місце реєстрації відповідача-іноземця за кордоном.

Якщо є копія паспорта відповідача, то потрібно долучити її до позову. Пам’ятайте, що якщо Ви подаєте в суд документ, складений іноземною мовою, то обов’язково потрібно долучити і його нотаріально завірену копію.

Довідку з місця проживання Ви можете отримати онлайн через Портал державних послуг, або в ЖЕКу, ОСББ тощо. Дана довідка має містити відомості про те, що дитина прописана з тим з батьків, хто стягує аліменти. Якщо дитина прописана за іншою адресою (або ж взагалі не прописана) – потрібно складати акт про те, що дитина проживає з матір’ю без прописки. Такий акт складає ЖЕК, ОСББ.

Важливим є положення,  що судовий збір за подання позову про стягнення аліментів з іноземця не сплачується. Додатково до суду, необхідно подати копію позовної заяви з усіма додатками для Відповідача.

Враховуючи обов’язок батьків однаково піклуватись про утримання дитини, вам потрібно буде довести, що сума ваших витрат на утримання дитини вдвічі більша, ніж сума аліментів, яку ви просите стягнути. Аліменти стягуються аж до припинення права на утримання.

Як виконати рішення суду про стягнення аліментів на дитину з іноземця?

Коли розгляд справи закінчився, а рішення суду вже прийняте, необхідно дочекатись вступу його в законну силу, щоб стягнути аліменти на утримання дитини. За загальним правилом, рішення суду вступає в законну силу після спливу 30 днів. Разом з тим, після спливу такого строку, Вам потрібно звернутися до територіального органу юстиції за Вашим місцем прописки, для ініціювання примусового виконання рішення, щоб фактично стягнути аліменти з іноземця.

Для того, щоб почати процес виконання рішення, Вам потрібно подати такі документи:

 • заяву (звернення) про визнання та виконання рішення суду України про стягнення аліментів на території іншої країни (заява (звернення) складається в довільній формі);
 • клопотання про визнання та виконання рішення про стягнення аліментів на підставі Конвенції про стягнення аліментів за кордоном (зразок клопотання Вам нададуть в управлінні юстиції).

До клопотання потрібно додати:

 1. копію судового рішення;
 2. довідку про часткове виконання або невиконання рішення на території України (видає орган виконавчої служби);
 3. довідку про те, що боржник був належним чином повідомлений про місце і час проведення судового засідання, якщо боржник не брав участь в судовому засіданні (видає суд, що розглядав спір);
 4. копія протоколу судового засідання під час якого справа була розглянута по суті (якщо така є);
 5. фото стягувача;
 6. переклад клопотання та документів, які до нього додаються, на ту мову країни, на території якої воно має бути виконано.

Прийнявши документи, уповноважена особа територіального органу юстиції направляє їх для виконання за кордон, за місцем реєстрації боржника-іноземця.

Наскільки ця публікація корисна?

Натисніть на зірку та оцініть!

Середня оцінка 5 / 5. Кількість оцінок: 4

Оцінок ще немає. Оцініть першим!

One Comment

 1. […] додаткових витрат на утримання дитини. Якщо ви знаєте як стягнути аліменти з іноземця, то і стягнення додаткових витрат не буде […]

Залишити коментар