Головна » Блог » Припинення права на утримання

Припинення права на утримання

Припинення права на утримання досить затяжний процес. Та перед тим, як його розпочати потрібно ознайомитись з загальними підставами припинення права одного з подружжя на утримання. Припинення права на утримання не залежить від припинення шлюбу.

Загальні підстави припинення права на утримання жінки/чоловіка

  • Право одного з подружжя на утримання, а також право на утримання, яке особа має після розірвання шлюбу, припиняється у разі поновлення його працездатності, а також реєстрації з ним повторного шлюбу. Право на утримання припиняється від дня настання цих обставин.
  • Якщо після припинення прав на утримання виконання рішення суду про стягнення аліментів буде продовжуватися, всі суми, одержані як аліменти, вважаються такими, що одержані без достатньої правової підстави, і підлягають поверненню у повному обсязі, але не більш як за три роки.
  • Право одного з подружжя на аліменти, які були присуджені за рішенням суду, може бути припинене за рішенням суду, якщо буде встановлено, що одержувач аліментів перестав потребувати матеріальної допомоги або платник аліментів неспроможний надавати матеріальну допомогу.
Припинення права на утримання
Інфографіка

Припинення права на аліменти за рішенням суду

Якщо право на утримання виникло але є підстави для припинення утримання Ви можете звернутись до суду. Рішенням суду може бути позбавлено одного з подружжя права на утримання або обмежено його строком, якщо:

  • подружжя перебувало в шлюбних відносинах нетривалий час (лише суд, виходячи з конкретних обставин справи, може визначити, чи були шлюбні відносини нетривалими);
  • непрацездатність того з подружжя, хто потребує матеріальної допомоги, виникла в результаті вчинення ним умисного злочину (дана норма стосується ситуації, коли відповідний факт виявляється уже при наданні утримання);
  • непрацездатність або тяжка хвороба того з подружжя, хто потребує матеріальної допомоги, була прихована від другого з подружжя при реєстрації шлюбу;
  • одержувач аліментів свідомо поставив себе у становище такого, що потребує матеріальної допомоги. Наприклад, подарував свій будинок чи інше майно або програв його в азартні ігри. Особа може опинитися у стані нужденності внаслідок участі в азартних іграх, зловживання спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами, марнотратства, порушення правил безпеки руху, праці тощо.

Положення цієї статті поширюються і на осіб, у яких право на аліменти виникло після розірвання шлюбу. Такі підстави не стосуються аліментів на утримання дитини.

Припинення прав на аліменти за домовленістю подружжя

Окрім судового порядку вирішення питання припинення утримання, це можна зробити і добровільно. Так, подружжя самостійно може визначити умови, строки та підстави припинення утримання.

Подружжя, а також особи, шлюб між якими було розірвано, мають право укласти договір про припинення утримання взамін набуття права власності на житловий будинок, квартиру чи інше нерухоме майно або одержання одноразової грошової виплати. Договір, за яким передається у власність нерухоме майно, має бути нотаріально посвідчений і підлягає державній реєстрації.

Якщо особи домовилися про припинення утримання у зв’язку з одержанням одноразової грошової виплати, обумовлена грошова сума має бути внесена на депозитний рахунок нотаріальної контори або приватного нотаріуса до посвідчення договору. На майно, одержане на підставі договору про припинення утримання, не може бути звернене стягнення.

  1. Юридичні наслідки розірвання шлюбу
  2. Звільнення від сплати аліментів

Право дружини на утримання

Згідно Закону, право дружини на утримання, припиняється в разі припинення вагітності, народження дитини мертвою або якщо дитина передана на виховання іншій особі, а також у разі смерті дитини. Додатково звільнення від сплати аліментів на утримання дружини відбувається, якщо за рішенням суду виключено відомості про чоловіка як батька з актового запису про народження дитини.

Право дружини на утримання після розлучення, передбачене ст. 84 СК України, припиняється у разі:

  • реєстрації нею повторного шлюбу;
  • припинення можливості чоловіка (колишнього чоловіка) надавати матеріальну допомогу;
  • смерті одного з подружжя (колишнього подружжя);
  • припинення вагітності;
  • народження дитини мертвою;
  • передачі дитини на виховання іншій особі;
  • досягнення, дитиною відповідного (3-річного або 6-річного) віку;
  • виключення відомостей про чоловіка як батька з актового запису про народження дитини;
  • смерті дитини.

Внаслідок зазначених обставин припиняється також право на утримання колишньої дружини після розлучення.

За законодавством подружжя може за своєю домовленістю визначати як умови виникнення, так і умови припинення взаємних аліментних зобов’язань.

5/5 - (оцінок: 8)
Чи має право дружина на аліменти і на себе і на дитину?

Так, дружина має право на своє грошове утримання (аліменти) не залежно від того чи оплачує чоловік аліменти на дитину. Проте, сума грошового утримання буде залежати від фінансових можливостей чоловіка. Якщо на утриманні чоловіка є неповнолітні діти, а його доходи не високі, то сума коштів на утримання дружини може бути незначною.

Як припинити утримувати дружину?

Якщо змінились життєві обставини, потрібно звернутись до суду з позовом про припинення стягнення аліментів на дружину.

В позовній заяві необхідно обґрунтувати обставини у зв’язку з настанням чи припиненням яких ви не можете сплачувати аліменти. Припинення стягнення відбувається за рішенням суду.

Оцінити статтю:
5/5 - (оцінок: 8)

11 коментарів

  1. Добрий день. Будь ласка надайте зразок позовної заяви про звільненні від сплати аліментів.
    Дякую

  2. Доброго вечора. Прошу юридичної допомоги в такому питанні.
    Якщо жінка вступає у шлюб при цьому вона отримує аліменти від колишнього чоловіка на своє утримання до досягнення дитиною 3 років – чи вона їх втрачає чи ні ?
    Буду вдячна за юридичну відповідь.

    1. Доброго дня, якщо жінка отримує аліменти після розлучення до досягнення дитиною трирічного віку, то вона їх не втрачає, навіть якщо одружиться вдруге під час цього періоду

Залишити коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Go to Top