Головна » Блог » Реєстрація місця проживання дитини

Реєстрація місця проживання дитини

Реєстрація місця проживання новонародженої дитини

Пакет документів для реєстрації місця проживання новонародженої дитини:

  • письмову заяву встановленого зразка;
  • документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження;
  • квитанцію про сплату адміністративного збору. Якщо реєстрація відбувається одночасно і зняттям з попереднього місця реєстрації, то збір стягується за одну послугу;
  • документи, що підтверджують право на проживання чи перебування в житлі;
  • військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

Документи подають батьки дитини до відділу державної реєстрації актів цивільного стану. Документи можна подати через ЦНАП. Перелік документів є вичерпним. Вимагати інші докумени для реєстрації дитини працівники відділу ДРАЦС і ЦНАП не можуть. Якщо між батьками дитини немає спору щодо місця її проживання, то процедура зрозуміла.

Реєстрація чи зміна місця проживання дитини до 14 років

Місце проживання дитини, яка не досягла 14 років може реєструватись за заявою одного із батьків. При цьому обов’язкова письмова згода другого з батьків. Заява на зміну місця реєстрації дитини подається особисто особі, яка приймає заяву. Якщо заяву подає хтось один, то від другого подається нотаріальна згода. Якщо місце проживання дитини визначене рішенням суду – згода батька чи матері не потрібна. Також згода не потрібна, якщо місце проживання визначене органом опіки та піклування. У разі перебування житла в іпотеці, чи заставі для реєстрації місця проживання особи додатково подається письмова згода відповідного іпотекодержателя або довірчого власника.

Реєстрація місця проживання дитини у віці від 14 до 18 років

Реєстрація місця проживання дитини у віці від 14 до 18 років відбувається у загальному порядку, але з деякими особливостями.

По-перше, фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, може вільно обирати собі місце проживання, але за винятком обмежень, які встановлюються Законом України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”. Згідно з Сімейним кодексом України, 14-річна дитина може визначати своє місце проживання з одним з батьків. З ким саме – з матір’ю чи батьком – дитини може вирішувати самостійно.

По-друге, особа у віці від 14 до 18 років подає власний паспорт у якості документа, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина досягла 16-річного віку і вже перебуває на військовому обліку, необхідно додатково подати посвідчення про приписку.

При зміні місця реєстрації осіб чоловічої статі віком від 16 років необхідно попередньо знятись з місця військового обліку. Звернутись із заявою про реєстрацію місця проживання особи від 14 до 18 років також можуть її батьки чи інші законні представники.

Дозвіл на реєстрацію або прописку дитини

Якщо реєстрація місця проживання дитини відбувається за заявою законного представника (батька, матері), то для прописки дитини необхідна згода іншого законного представника.

Якщо батьки проживають за різними адресами, місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків.

Однак, така згода не потрібна у випадку реєстрації на підставі рішення суду або органу опіки та піклування. Тому у випадку незгоди одного з батьків після одержання відмови у реєстрації місця проживання дитини, інший з батьків може подати позов до суду.

Реєстрація дитини без згоди батька чи матері через суд (зразок позову)

Якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.

Прописати дитину без згоди батька чи матері та вирішити питання реєстрації місця проживання дитини можна двома шляхами:

1. У порядку цивільного судочинства з позовом до суду. У позовній заяві слід просити надати дозвіл на реєстрацію дитини за місцем проживання без згоди батька (матері).

2. У порядку адміністративного судочинства. У позовній заяві слід оскаржити відмову ЦНАПу щодо реєстрації місця проживання дитини.

Рішення суду про визначення місця проживання дитини

  • Рішення суду про визначення місця проживання дитини в порядку цивільного судочинства: Рішення Жовтневого районного суду Кривого Рогу від 20.04.2021 у справі № 212/6244/20 (провадження № 2/212/503/21) (посилання: http://reyestr.court.gov.ua/Review/96528491)
  • Рішення суду про визначення місця проживання дитини в порядку адміністративного судочинства: Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.08.2019 у справі № 480/1691/19 (провадження № 2-а/818/1760/19) (посилання: http://reyestr.court.gov.ua/Review/83572247)

Вам потрібна допомога адвоката у справі про зняття з реєстрації або прописку неповнолітньої дитини без згоди батька чи матері?

Отримати консультацію щодо прописки дитини без згоди батька можна в коментарях до статті, в чаті, або в офісі Розлучення Онлайн.

4.9/5 - (%vote%: 20)
Які документи необхідно надати для заяви в ЦНАП про реєстрацію місця проживання дитини?

Необхідно надати наступні документи:

1) заяву на реєстрацію та зняття з реєстрації;

2) свідоцтво про народження дитини;

3) квитанція про сплату адміністративного збору;

4) згода іпотекодержателя на реєстрацію місця проживання дитини (за необхідності).

Якщо місце проживання батьків зареєстровано за різними адресами, другому з батьків потрібно надати у ЦНАПі дозвіл на реєстрацію місця проживання дитини. У такому випадку присутність другого з батьків — обов’язкова.

Чи можна зареєструвати місце проживання дитини онлайн?

Так, це можна зробити за допомогою сервісу “Дія”.

Необхідно здійснити наступні кроки:

1. Зареєструйтеся чи авторизуйтеся (якщо вже зареєстровані) у кабінеті громадянина на diia.gov.ua.

2. Заповніть онлайн-форму декларації місця проживання дитини для отримання послуги.

3. Підпишіть декларацію електронним підписом.

4. Отримайте згоду другого з батьків (за необхідності).

5. Сплатіть адміністративний збір.

6. Декларація направиться на обробку до реєстратора.

Зверніть увагу! Житло, за адресою якого відбувається декларування, не має перебувати в іпотеці/довірчій власності.

Оцінити статтю:
4.9/5 - (%vote%: 20)

41 коментарів

  1. Дитині 15 років ,не де не був прописаний, чи потрібен батько ,щоб прописати дитину?

  2. Добрий день. Дитині 15 років, матір хоче прописати її до себе, але на данний момент дитина знаходиться у Польщі. Чи можно без присутності дитини , мати прописати її до себе?

  3. Доброго дня. Сину 16 років, звернувся в ЦНАП щоб прописатись в квартирі, яка належить мені, матері. Йому відмовили і сказали, що потрібна згода батька та порадили звернутись до адвоката. Чи правомірною є відмова?

  4. Добрий день. У вас написано на сайті, що 14 річну дитину можна прописати з мамою після розлучення (давно було) без згоди батька. Ми сьогодні ходили в ЦНАП і нам відмовили.

  5. Доброго дня!

    Батько дитини прописан у своїх батьків, чи можно прописати за місцем реєстрації батька, без згоди матері, дитину 14 років?

    1. Добрий день. Для реєстрації місця проживання дитини необхідна згода обох батьків.

  6. Доброго дня! Хлопцеві 17 років, проживає в США 16 років, прописаний з матір’ю в Україні, з українських документів має лише свідоцтво про народження. Як йому знятися з місця реєстрації?

    1. Добрий день. Щоб зняти дитину з реєстрації потрібно звернутись в ЦНАП з відповідною заявою та згодою батьків, або можна зачекати щоб особа досягла 18 р. після чого знати його з реєстрації може власник житла за своїм зверненням.

  7. Якщо син 17 років проживає з матір’ю фактично. Право власності на житло на матері, але житло було придбано в шлюбі. Син ніде не приписаний. Питання:
    1) Чи може мати приписати сина в цій квартирі без дозболу батька, якщо батьки розлучені?
    2) Чи може якось вплинути на перетин кордону відсутність приписки у сина.?

    1. Доброго дня. Для прописки дитини потрібна згодна батька. Сам факт наявності чи відсутності прописки не впливає на право перетину кордону.
      Якщо у вас є питання, будемо раді вам допомогти.
      Звертайтесь за номером +380682541919( можна telegram,viber, whats app).

      1. Добрий день. Можете допомогти знайти зразок дозволу батька на реєстрацію місця проживання дитини?

        1. Добрий день. Для отримання зразка радимо звернутись саме в той ЦНАП де буде відбуватись реєстрація місця проживання, щоб отримати актуальний зразок для конкретного органу.

  8. Доброго дня, дитині 2 роки, зареєстрована разом з матір’ю, яка з батьком дитини не проживає, але офіційно не розлучені. Як правильно змінити місце реєстрації дитини до батька, але дитина залишиться проживати з матір’ю?

    1. Добрий день. Для зміни місця реєстрації дитини потрібно звернутись в ЦНАП, а також необхідна згода обох батьків.

  9. Добрий день. Ви кажете, що для прописки сина 16 років потрібна згода батька. Розумію, що йдеться про постанову 265 КМУ. Але з неї бачу що згода батька не потрібна. Дайте будь ласка, посилання на параграф Постанови або інший документ, який вимагає наявність згоди батька на прописку з мамою.

    1. Добрий день. п.32 Постанови КМУ № 265 “У разі подання заяви про реєстрацію місця проживання (перебування) особою, яка не досягла 18-річного віку, реєстрація місця проживання (перебування) здійснюється за згодою батьків або інших законних представників такої особи.”

  10. Добрий день! Проконсультуйте будь ласка, необхідно зареєструвати дитину 16 років, за адресою де не проживає жоден з батьків. Які необхідні документи, чи потрібен дозвіл батьків, де знайти зразки для заповнення.

    1. Добрий день. Для реєстрації дитини необхідна згода батьків та згода власника житла. Вам варто звернутись в центр надання адміністративних послуг, безпосередньо на місці Вам нададуть бланки заяв, які необхідно заповнити.

  11. Доброго дня. Підкажіть будь ласка, чи може дитина віком 15 років самостійно проживати в гуртожитку при навчальному закладі, якщо батьки знаходяться за кордоном?

    1. Добрий день. Після досягнення 14 років, якщо дитина є здобувачем освіти і проживає в гуртожитку, вона може зареєструвати там своє місце проживання. При цьому під час декларування або реєстрації особою, яка є здобувачем освіти, місця проживання в гуртожитку, що належить до сфери управління закладу освіти, згода батьків або інших законних представників дитини віком від 14 до 18 років не вимагається.

  12. Доброго вечора! Підскажіть будь ласка, матір виписується на іншу адресу, при цьому за попередньою адресою залишається дитина 14 років. Батько зареєстрований теж за іншою адресою. Чи є правомірним що дитина 14 років залишиться зареєстрованою одна за адресою? Чи має бути зареєстрованою з кимось із батьків?

  13. Доброго дня!
    Підкажіть будь-ласка, чи може дитина 15 років бути прописана окремо від батьків.
    Наразів дитина прописана з батьком в одній квартирі, мати в іншій. Батько змінює місце прописки, при цьому бажання обох батьків, щоб в дитини залишилась попередня реєстрація.

    1. Добрий день. Так, з 14 років дитина може бути прописана окремо від батьків.

  14. Доброго дня! Сестра хоче приписати маленьку дитину без згоди власника будинку.
    Чи можливо це зараз в воєнний час?

    1. Добрий день. Прописати новонародженого можна лише за місцем реєстрації батьків і згода власника на це не потріна.

  15. Добрий день, як прописати дитину,по місцю прописки матері,батьки розлучені.
    Батько за кордоном і не може надати нотаріально завірений дозвіл.

    1. Добрий день. Дозвіл батька потрібен у будь якому випадку. Без його наявності ви можете звернутись до суду.

  16. Добрий день. Я бабуся і хочу зареєструвати свою внучку,якій 7 /сім/ повних років у своїй квартирі / я власник квартири. Чи можна це зробити без наявності згоди матері дитини? Дякую

    1. Добрий день. Місце реєстрації дитини можливе лише за місцем реєстрації одного з батьків. Дозвіл батьків на прописку – обов’язковй.

  17. Доброго дня. При спробі зареєструвати новонароджену дитину мені відмовили у зв’язку з тим, що квартира перебуває в іпотеці і потрібен дозвіл банку. Банк Такий дозвіл не дає. Аргументованої відмови не надав лише в телефонному режимі повідомили, що я маю принести з опікунської ради лист, в якому буде зазначено, що вони не будуть проти, якщо раптом я перестану платити кредит і банк буде звертати стягнення на предмет іпотеки. Опікунська надала лист, де зазначила, що реєстрація новонародженої дитини є обов’язковою. Двічі писала офіційні листи в банк (АТ “УкрСиббанк”), відповіді так і не має.

    1. Добрий день. Для надання консультації, нам варто ознайомитись з згаданими вами листами. Якщо у вас є питання, будемо раді вам допомогти.
      Звертайтесь за номером +380682541919( можна telegram,viber, whats app).

  18. Добрий день! Чи можна домовласник виписати колишню дружину, а дитину 12 років залишити в будинку зареєстровану одну.

    1. Добрий день. Ні, не може. Дитина має бути зареєстрована за місцем реєстрації одного з батьків.

  19. Доброго дня! Дитина 15 років реєструється вперше за адресою своїх батьків. Їх письмова згода не потрібна?

  20. Доброго дня, дочці 12 років, з батьком дитини розлучена. Чи можу прописати дитину без згоди батька, за місцем проживання і прописки матері

    1. Добрий день. Для зміни реєстрації місця проживання дитини згода батька потрібна.

Залишити коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Go to Top