Реєстрація місця проживання дитини

Реєстрація місця проживання новонародженої дитини

Пакет документів для реєстрації місця проживання новонародженої дитини:

  • письмову заяву встановленого зразка;
  • документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження;
  • квитанцію про сплату адміністративного збору. Якщо реєстрація відбувається одночасно і зняттям з попереднього місця реєстрації, то збір стягується за одну послугу;
  • документи, що підтверджують право на проживання чи перебування в житлі;
  • військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

Документи подають батьки дитини до відділу державної реєстрації актів цивільного стану. Документи можна подати через ЦНАП. Перелік документів є вичерпним. Вимагати інші докумени для реєстрації дитини працівники відділу ДРАЦС і ЦНАП не можуть. Якщо між батьками дитини немає спору щодо місця її проживання, то процедура зрозуміла.

Реєстрація чи зміна місця проживання дитини до 14 років

Місце проживання дитини, яка не досягла 14 років може реєструватись за заявою одного із батьків. При цьому обов’язкова письмова згода другого з батьків. Заява на зміну місця реєстрації дитини подається особисто особі, яка приймає заяву. Якщо заяву подає хтось один, то від другого подається нотаріальна згода. Якщо місце проживання дитини визначене рішенням суду – згода батька чи матері не потрібна. Також згода не потрібна, якщо місце проживання визначене органом опіки та піклування. У разі перебування житла в іпотеці, чи заставі для реєстрації місця проживання особи додатково подається письмова згода відповідного іпотекодержателя або довірчого власника.

Реєстрація місця проживання дитини у віці від 14 до 18 років

Реєстрація місця проживання дитини у віці від 14 до 18 років відбувається у загальному порядку, але з деякими особливостями.

По-перше, фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, може вільно обирати собі місце проживання, але за винятком обмежень, які встановлюються Законом України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”. Згідно з Сімейним кодексом України, 14-річна дитина може визначати своє місце проживання з одним з батьків. З ким саме – з матір’ю чи батьком – дитини може вирішувати самостійно.

По-друге, особа у віці від 14 до 18 років подає власний паспорт у якості документа, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина досягла 16-річного віку і вже перебуває на військовому обліку, необхідно додатково подати посвідчення про приписку.

При зміні місця реєстрації осіб чоловічої статі віком від 16 років необхідно попередньо знятись з місця військового обліку. Звернутись із заявою про реєстрацію місця проживання особи від 14 до 18 років також можуть її батьки чи інші законні представники.

Дозвіл на реєстрацію або прописку дитини

Якщо реєстрація місця проживання дитини відбувається за заявою законного представника (батька, матері), то для прописки дитини необхідна згода іншого законного представника.

Якщо батьки проживають за різними адресами, місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків.

Однак, така згода не потрібна у випадку реєстрації на підставі рішення суду або органу опіки та піклування. Тому у випадку незгоди одного з батьків після одержання відмови у реєстрації місця проживання дитини, інший з батьків може подати позов до суду.

Реєстрація дитини без згоди батька чи матері через суд (зразок позову)

Якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.

Прописати дитину без згоди батька чи матері та вирішити питання реєстрації місця проживання дитини можна двома шляхами:

1. У порядку цивільного судочинства з позовом до суду. У позовній заяві слід просити надати дозвіл на реєстрацію дитини за місцем проживання без згоди батька (матері).

2. У порядку адміністративного судочинства. У позовній заяві слід оскаржити відмову ЦНАПу щодо реєстрації місця проживання дитини.

Рішення суду про визначення місця проживання дитини

  • Рішення суду про визначення місця проживання дитини в порядку цивільного судочинства: Рішення Жовтневого районного суду Кривого Рогу від 20.04.2021 у справі № 212/6244/20 (провадження № 2/212/503/21) (посилання: http://reyestr.court.gov.ua/Review/96528491)
  • Рішення суду про визначення місця проживання дитини в порядку адміністративного судочинства: Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.08.2019 у справі № 480/1691/19 (провадження № 2-а/818/1760/19) (посилання: http://reyestr.court.gov.ua/Review/83572247)

Вам потрібна допомога адвоката у справі про зняття з реєстрації або прописку неповнолітньої дитини без згоди батька чи матері?

Отримати консультацію щодо прописки дитини без згоди батька можна в коментарях до статті, в чаті, або в офісі Розлучення Онлайн.

Наскільки ця публікація корисна?

Натисніть на зірку та оцініть!

Середня оцінка 5 / 5. Кількість оцінок: 3

Оцінок ще немає. Оцініть першим!

6 коментарів

  1. Дитині 15 років ,не де не був прописаний, чи потрібен батько ,щоб прописати дитину?

  2. Добрий день. Дитині 15 років, матір хоче прописати її до себе, але на данний момент дитина знаходиться у Польщі. Чи можно без присутності дитини , мати прописати її до себе?

  3. Доброго дня. Сину 16 років, звернувся в ЦНАП щоб прописатись в квартирі, яка належить мені, матері. Йому відмовили і сказали, що потрібна згода батька та порадили звернутись до адвоката. Чи правомірною є відмова?

Залишити коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *