Договір в інтересах сім’ї

Ознаки договору укладеного в інтересах сім’ї

Під час сімейного життя, обоє з подружжя здійснюють велику кількість правочинів. Так, законом передбачено, що договір, укладений одним із подружжя в інтересах сім’ї, створює обов’язки для другого з подружжя, якщо майно, одержане за договором, використане в інтересах сім’ї.

Для застосування вказаної норми необхідна наявність таких ознак:

  1. укладення договору, стороною якого є один з членів подружжя (наприклад, при кредитному, іпотечному договорі);
  2. підтвердження його укладення в інте­ресах сім’ї;
  3. наявність згоди іншого члена подружжя на укладення вказаного договору.

За наявності наведених ознак один з подружжя може претендувати не тільки на певну частку майна, фінансових коштів.

Додатковою умовою яка характеризує договір таким, що укладний в інтересах сім’ї, а отже таким, що породжує право спільної сумісної власності є згода одного з подружжя на укладення договору, який потребує нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації.

При укладенні договорів одним із подружжя вважається, що він діє за згодою другого з подружжя. Дружина, чоловік має право на звернення до суду з позовом про визнання договору недійсним як такого, що укладений другим із подружжя без її, його згоди, якщо цей договір виходить за межі дрібного побутового.

Розподіл зобов’язань за договором, що укладений в інтересах сім’ї

За загальним правилом, майно, набуте під час шлюбу, є спільною сумісною власністю подружжя. Але в чому полягає різниця якщо мова йде не про поділ майна, а про поділ зобов’язання після розлучення.

Таким чином, ми можемо визначити кілька основних  умов, що є визначальними при вирішенні питання подільності кредиту або іншого зобов’язання:

  1. Кредитний договір повинен бути укладений під час шлюбу.
  2. Чи укладено цей договір в інтересах сім’ї, а не у власних, не пов’язаних із сім’єю, інтересах одного з подружжя.
  3. Чи одержаний кредит використаний в інтересах сім’ї, а не у власних, не пов’язаних із сім’єю, інтересах одного з подружжя.

Пленум Верховного Суду України у постанові від 27 грудня 2007 року № 11 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя» висловив правову позицію, яка полягає в тому, що при поділі майна враховуються також борги подружжя та правовідносини за зобов’язаннями, що виникли в інтересах сім’ї. Однак, якщо грошові кошти отримані чоловіком чи дружиною для власних потреб, тоді таке боргове зобов’язання розподілу не підлягає.

Наскільки ця публікація корисна?

Натисніть на зірку та оцініть!

Середня оцінка 0 / 5. Кількість оцінок: 0

Оцінок ще немає. Оцініть першим!

Залишити коментар