Рівність прав та обов’язків батьків щодо утримання дитини

Право батьків на рівні права щодо дитини

Рівність прав та обов’язків батьків щодо утримання дитини закріплена в Сімейному кодексі України. Так, згідно Закону, як мати, так і батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини.

Таким чином, сімейне законодавство виходить із принципу повної рівноправності обох батьків — батька і матері — у всіх правах і обов’язках відносно своїх дітей. Мати і батько не мають жодних переваг щодо здійснення виховання. При вирішенні розбіжностей з приводу виховання дітей вони є рівними суб’єктами права.

Всі питання, що стосуються виховання і утримання дитини, повинні вирішуватися батьками за взаємною згодою з врахуванням інтересів та думки дитини.

Рівність прав та обов’язків полягає у тому, що все, що стосується дитини, вирішуються за згодою батьків. Закон визначає питання, у яких батько та мати дитини обов’язково мають дійти згоди, це зокрема:

  • щодо визначення прізвища дитини, якщо мати, батько мають різні прізвища;
  • щодо визначення імені дитини;
  • щодо зміни прізвища дитини у разі зміни прізвища одного з батьків;
  • щодо виховання дитини.

Спори між батьками при недосягненні згоди з вказаних питань можуть вирішуватися органом опіки та піклування або судом.

Відповідальність батьків за невиконання або неналежне виконання обов’язків щодо своєї дитини

Якщо батьки не належно, не в повному обсязі виконують обов’язки щодо виховання дітей, то вони можуть бути притягнені до різних видів юридичної відповідальності: адміністративної, кримінальної, сімейно-правової.

Таким чином, основоположним завданням є захист інтересів дитини.

Адміністративна відповідальність наступає внаслідок ухилення батьків від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

А, от за злісне невиконання батьками, обов’язків по догляду за дитиною, що спричинило тяжкі наслідки, – настає кримінальна відповідальність.

У Законі зазначено, що батьки можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання батьківських обов’язків по вихованню дітей.

Так, якщо батьки не забрали дитину з пологового будинку, жорстоко поводяться з дітьми, є хронічними алкоголіками чи наркоманами, вдаються до експлуатації дитини, примушують до жебракування та бродяжництва. Позбавити батьків батьківських прав можна і за злісне ухилення батьків від виконання обов’язків щодо здобуття їх неповнолітніми дітьми повної загальної середньої освіти.

Додатково варто зазначити, що оскільки права та обов’язки батьків є рівними, то позбавити батьківських прав або притягнути до іншого виду відповідальності можна, як батька так і матір.

Наскільки ця публікація корисна?

Натисніть на зірку та оцініть!

Середня оцінка 0 / 5. Кількість оцінок: 0

Оцінок ще немає. Оцініть першим!

Залишити коментар