Головна » Блог » Рівність прав батьків щодо дитини

Рівність прав та обов’язків батьків щодо утримання дитини

Рівність прав та обов’язків батьків щодо утримання дитини закріплена в Сімейному кодексі України. Так, згідно Закону, як мати, так і батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини.

Рівні права батьків щодо дитини

Таким чином, сімейне законодавство виходить із принципу повної рівноправності обох батьків — батька і матері — у всіх правах і обов’язках відносно своїх дітей. Мати і батько не мають жодних переваг щодо здійснення виховання. При вирішенні розбіжностей з приводу виховання дітей вони є рівними суб’єктами права.

Всі питання, що стосуються виховання і утримання дитини, повинні вирішуватися батьками за взаємною згодою з врахуванням інтересів та думки дитини.

Рівність прав та обов’язків полягає у тому, що все, що стосується дитини, вирішуються за згодою батьків. Закон визначає питання, у яких батько та мати дитини обов’язково мають дійти згоди, це зокрема:

Спори між батьками щодо майна неповнолітнього можуть вирішуватися судом із залученням органу опіки та піклування.

Рівність прав та обов’язків батьків щодо дитини
Інфографіка

Невиконання або неналежне виконання обов’язків щодо своєї дитини

Якщо батьки не належно, не в повному обсязі виконують обов’язки щодо виховання дітей, то вони можуть бути притягнені до різних видів юридичної відповідальності: адміністративної, кримінальної, сімейно-правової.

Таким чином, основоположним завданням є захист інтересів дитини.

Адміністративна відповідальність наступає внаслідок ухилення батьків від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

А, от за злісне невиконання батьками, обов’язків по догляду за дитиною, що спричинило тяжкі наслідки, – настає кримінальна відповідальність та тягне за собою відібрання дитини від батьків.

Чи можна укладати договір між чоловіком та дружиною

У Законі зазначено, що батьки можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання батьківських обов’язків по вихованню дітей.

Так, якщо батьки не забрали дитину з пологового будинку, жорстоко поводяться з дітьми, є хронічними алкоголіками чи наркоманами, вдаються до експлуатації дитини, примушують до жебракування та бродяжництва. Позбавити батьків батьківських прав можна і за злісне ухилення батьків від виконання обов’язків щодо здобуття їх неповнолітніми дітьми повної загальної середньої освіти.

Додатково варто зазначити, що оскільки права та обов’язки батьків є рівними, то позбавити батьківських прав або притягнути до іншого виду відповідальності можна, як батька так і матір.

5/5 - (%vote%: 8)
Як вирішити спір між батьками щодо імені/прізвища дитини?

Виходячи з актуальної судової практики, суди вирішують спір між батьками даючи подвійне ім’я або прізвище дитині, якщо батьки не можуть досягти згод.

У кого з батьків більше прав на проживання з дитиною?

Обсяг  прав та обов’язків батьків щодо дитини є рівний, жоден з батьків не має переваги щодо проживання з дитиною.

Проте варто звернути увагу, що орган опіки та піклування або суд не можуть передати дитину для проживання з тим із батьків, хто не має самостійного доходу, зловживає алкогольними напоями або наркотичними засобами, своєю аморальною поведінкою може зашкодити розвиткові дитини.

Оцінити статтю:
5/5 - (%vote%: 8)

Залишити коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Go to Top