Спір щодо участі у вихованні дитини
- Участь батьків у вихованні дитини
- Вирішення спору щодо участі у вихованні дитини органом опіки та піклування
- Вирішення спору щодо участі у вихованні дитини судом
Після розірвання шлюбу між батьками може виникнути спір щодо участі у вихованні дитини. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини.
Таким чином, участь у вихованні дитини повинні брати обоє з батьків, незалежно від того чи вони одружені чи ні.
Участь батьків у вихованні дитини
Варто пам’ятати, що питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов’язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. В свою чергу, той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати іншому спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні.
Якщо після розлучення батьки дитини не можуть досягти згоди, то такий спір може бути переданий на розгляд органу опіки та піклування або до суду.

Інфографіка
Вирішення спору щодо участі у вихованні дитини органом опіки та піклування
Є два способи вирішення спору між батьками:
- за допомогою органу опіки та піклування;
- в судовому порядку.
Будь-хто із батьків може звернутися до органу опіки та піклування для визначення способу участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї. Рішення про це орган опіки та піклування постановляє на підставі вивчення наступних обставин:
- якість умов життя батьків;
- ставлення батьків до дитини;
- інших обставин, що мають істотне значення.
Рішення органу опіки та піклування є обов’язковим до виконання. Особа, яка ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, зобов’язана відшкодувати шкоду, завдану іншому з батьків. У тому разі, якщо рішення органу опіки та піклування щодо участі у вихованні дитини не виконується, або хтось із батьків з ним не погоджується, такий спір, щодо участі у вихованні може бути розглянутий судом.
Вирішення спору щодо участі у вихованні дитини судом
Якщо домовитись не вдалось, а рішення органів опіки не виконується, то бой з батьків чиї права порушено може звернутись до суду.
Суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування. В окремих випадках, якщо це викликано інтересами дитини, суд може обумовити побачення з дитиною присутністю іншої особи. Під час вирішення спору щодо участі одного з батьків у вихованні дитини береться до уваги наступне:
- ставлення батьків до виконання своїх обов’язків;
- особиста прихильність дитини до кожного з них;
- вік дитини;
- стан її здоров’я дитини;
- інші обставини, що мають істотне значення;
- стан психічного здоров’я одного з батьків, зловживання ним алкогольними напоями або наркотичними засобами.
Варто наголосити, що при вирішенні даних спорів є обов’язковою участь органу опіки та піклування. Допомога адвоката при вирішенні даних спорів та допомога адвоката при розлученні допоможе вам відстояти ваші права.
У разі ухилення від виконання рішення суду особою, з якою проживає дитина, суд за заявою того з батьків, хто проживає окремо, може передати дитину для проживання з ним. У певних випадках, суд може навіть постановити рішення про відібрання дитини від батьків.
Пам’ятайте, не дивлячись на те, чи знаходяться батьки у шлюбі між собою, чи проживають вони спільно чи ні, вони мають спільно вирішувати питання виховання дитини.
[…] Як вирішити спір щодо участі у вихованні дитини. […]
[…] Для належного дотримання процедури відібрання дитини існує затверджений порядок провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини. Органи опіки та піклування залучаються у випадку якщо є спір щодо участі у вихованні дитини. […]